fot. sxc.hu

Wkrótce ruszą konsultacje projektu dotyczącego minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Wkrótce ruszą konsultacje projektu nowelizacji dotyczącego  minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że propozycje rozwiązań zostają skierowane na formalną ścieżkę legislacyjną.

Od sierpnia ubiegłego roku obowiązują przepisy określające minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i diagnostów.

Zastrzeżenia do rozwiązań zgłaszały jednak związki zawodowe, które domagały się objęcia regulacją kolejnych grup pracowników placówek medycznych i podniesienia wynagrodzeń najmniej zarabiającym.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, podkreśliła w rozmowie z Radiem Maryja, że w placówkach ochrony zdrowia istnieje poważne zróżnicowanie w zarobkach pracowników.

– Jest bardzo złą praktyką, bardzo szkodliwą, dzielenie pracowników na medycznych i niemedycznych, uznawanie tylko pewnych grup zawodowych, takich jak lekarze, pielęgniarki, za godnych wynagradzania, za godnych podwyżek. W szpitalu pracuje cała armia ludzi, której praca składa się na końcowy rezultat. „Solidarność” bardzo wyraźnie od początku mówiła, że ta ustawa powinna być skierowana do wszystkich. Przypomnę, że dzisiaj wielu pracowników zarabia po 1300-1400 złotych płacy zasadniczej i dodatkami lub stażem pracy wyrównuje im się to do 2100 zł. To są pracownicy po 20-30 latach pracy, którzy mają tak upokarzająco niskie zarobki – powiedziała Maria Ochman.

Rozmowy na temat zmian dotyczących minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia toczą się od października ubiegłego roku.

Maria Ochman dodała, że strona społeczna dokładnie zapozna się z obecnymi propozycjami ministerstwa i będzie sprawdzać, czy zawierają one zmiany postulowane przez związki zawodowe.

Chodzi zarówno o objęcie przepisami wszystkich pracowników służby zdrowia, jak również o wysokość wskaźników minimalnego wynagrodzenia.

 

RIRM

drukuj