fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wchodzą w życie przepisy dot. obowiązku tworzenia tzw. ,,korytarzy życia” i jazdy ,,na suwak”

W życie wchodzi dzisiaj nowela Prawa o ruchu drogowym wprowadzająca obowiązek tworzenia tzw. ,,korytarzy życia” i jazdy ,,na suwak”.

Przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w sytuacji, gdy potrzeba umożliwić służbom szybkie dotarcie do poszkodowanych i w przypadku zwężenia drogi ograniczającego liczbę dostępnych pasów.

Od teraz prawo będzie między innymi jasno mówić, jak tworzyć wolną przestrzeń dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępować im pierwszeństwa.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreśla, że dzięki temu służby będą mogły szybciej dotrzeć do potrzebujących pomocy.

– Te zachowania zostają opisane w ustawie. Pragniemy zwrócić uwagę przede wszystkim na te zagadnienia w okresie szkolenia kierowców, kiedy przygotowywani są do egzaminu na prawo jazdy. Pragniemy, żeby te zachowania stały się powszechne. Jeżeli dochodzi do zatrzymania ruchu na drogach z powodu wypadku, kierujący pojazdem znajdującym się na prawym pasie zjeżdża maksymalnie na prawą stronę; kierujący pojazdem znajdującym się na lewym pasie zjeżdża maksymalnie na lewą stronę. Dzięki temu wytwarzamy „korytarz życia”, który wielce prawdopodobnie uratuje kolejne życie, pozwoli szybciej przyjść z pomocą ciężko rannym ofiarom wypadku – zaznacza Andrzej Adamczyk.

W myśl ustawy, tworząc korytarz życia, kierowcy poruszający się drogą z dwoma pasami w jednym kierunku będą musieli zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów będzie więcej, ci z lewego skrajnego pasa będą musieli zjechać na lewo, a pozostali na prawo.

,,Jazda na suwak” oznaczała będzie natomiast naprzemienne wpuszczanie kierowców z pasa, który się kończy.

RIRM

drukuj