fot. PAP/Artur Reszko

Białystok: Min. Dariusz Piontkowski uczestniczył w Dniu Wolontariusza w jednej ze szkół podstawowych

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wziął udział w Dniu Wolontariusza w jednej z białostockich szkół podstawowych. Jak mówił, szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje.

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu przypada 5 grudnia. Z tej okazji minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z uczniami-wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku.

– Dzieci powinny być z tym oswajane od najmłodszych lat. Stąd cieszę się, że w białostockiej „jedenastce” te różne formy wolontariatu, pomocy innym dzieciom w potrzebie, ale i osobom starszym, występują przez cały rok – mówił Dariusz Piontkowski.

Minister podziękował nauczycielom za zaangażowanie.

– Cieszę się, że państwo zauważają, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale także wychowywać – dodał.

W wychowywaniu kluczowa jest jednak rola rodziców.

– Jeżeli dziecko otrzymuje spójne informacje z domu, ze szkoły i ze swojego środowiska, wtedy to dziecko rzeczywiście funkcjonuje lepiej – podkreśliła dyrektor SP nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku Jolanta Chodyniecka.

I chętniej pomaga innym. Koła wolontariatu dla uczniów tworzy coraz więcej polskich szkół.

– Sama świadomość, że pomogło się komuś bezinteresownie i ta osoba, która była smutna i dosyć zapomniana, może w końcu uśmiechnąć się i przypomnieć sobie, że ktoś o niej pamięta i ktoś naprawdę się stara o to, żeby była szczęśliwa – zaznaczyła uczennica SP nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku Ewa Wasilewska.

– To nie tylko są młodsze dzieci, np. z domu dziecka, ale pomagamy również seniorom na przykład z opieki społecznej – podkreśliła Wiktoria Luczewska.

Wspólny czas można spędzać na różne sposoby.

– Na przykład robimy ekologiczne mydełka, robimy kartki świąteczne, robimy różne smakołyki dla osób starszych. I to nie tylko my, starsi. Robią to również klasy 1-3 – dodała Wiktoria Luczewska.

Pomagać drugiemu człowiekowi może każdy, bez względu na wiek.

TV Trwam News

drukuj