fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] A. Bielan: Potrzebna jest bardzo duża mobilizacja. Potrzebujemy przynajmniej miliona dodatkowych głosów na A. Dudę w stosunku do I tury wyborów

Mamy olbrzymią szansę na duży sukces. Pan prezydent Andrzej Duda uzyskał prawie 3,5 miliona głosów więcej niż 5 lat temu w I turze, ale oczywiście żeby wygrać wybory, potrzeba przekroczyć próg 50 proc. Potrzebujemy przynajmniej miliona głosów dodatkowo w stosunku do tego, co udało się uzyskać w ostatnią niedzielę. Potrzebna jest bardzo duża mobilizacja – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Adam Bielan, rzecznik sztabu prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła dziś oficjalne wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce. Konieczne będzie ponowne głosowanie w II turze, w której zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda (43,5 proc. głosów w I turze) oraz kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (30,46 proc. głosów) [więcej].

 

O odmienności obu kandydatów na urząd prezydenta świadczą dwa dokumenty, które podpisali – wskazał Adam Bielan.

 – Z jednej strony Karta Rodziny, którą podpisał pan prezydent Andrzej Duda kilka dni temu. Ale to nie jest tylko deklaracja przedwyborcza. To są zasady, którymi kierował się pan prezydent w trakcie całej swojej kadencji – wspierania rodziny zarówno w tym wymiarze finansowym, jak i ideowym. Z drugiej strony karta LGBT, którą podpisał Rafał Trzaskowski jako urzędujący prezydent. Wczoraj widzieliśmy, jakie skutki przynosi stolicy Polski fakt, że ma gospodarza, który zajmuje się przede wszystkim kwestiami ideowymi, realizuje skrajnie lewicowe – żeby nie powiedzieć lewackie postulaty, a nie zajmuje się jako samorządowiec dbaniem o zapewnienie warszawiakom wysokiej jakości usług – akcentował rzecznik sztabu prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wybór pomiędzy Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim to nie tylko wybór różnych wizji programowych, ideowych, ale również wybór modelu współpracy prezydenta z rządem – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

– Rafał Trzaskowski reprezentuje tę najbardziej agresywną część swojej formacji politycznej. Nie ukrywa, że jako prezydent będzie chciał doprowadzić do upadku rządu, do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Krótko mówiąc, chce zapewnić Polsce bardzo poważny spór polityczny na szczytach władzy wykonawczej. Pan prezydent Andrzej Duda – mimo tego, że potrafił wiele razy zawetować ważne ustawy, dziewięciokrotnie używał prawa weta – jednak z całą pewnością w sprawach najważniejszych dla naszego kraju (taką sprawą jest niewątpliwie walka z koronakryzysem, ze skutkami gospodarczymi globalnej pandemii) działa sprawnie. Widzieliśmy to choćby przy wprowadzeniu w życie czterech edycji tarcz antykryzysowych – podkreślił.

Obecny prezydent zna problemy Polaków, w przeciwieństwie do Rafała Trzaskowskiego – ocenił europoseł PiS.

– Najlepszym przykładem pogubienia Rafała Trzaskowskiego jest jego odpowiedź na pytanie o kwestię obniżenia wieku emerytalnego. Rafał Trzaskowski pytany przez dziennikarzy o jego głosowanie z listopada z 2016 roku, kiedy zagłosował przeciwko wnioskowi pana prezydenta Andrzeja Dudy o obniżenie wieku emerytalnego, powiedział, że wtedy nie był posłem, co jest nieprawdą. A gdy się poprawił, że był posłem, stwierdził, że nie było wtedy głosowania. Jak można zapomnieć tak ważnego głosowania, dotyczącego wieku emerytalnego? Możemy się w tej sprawie różnić – Rafał Trzaskowski reprezentuje bardzo liberalne skrzydło PO, które nazywało program „500 plus” rozdawnictwem (…) – natomiast niepamiętanie o tym, że takie głosowanie miało miejsce, pokazuje duże oderwanie od rzeczywistości – zaznaczył polityk.

W II turze wyborów obaj kandydaci będą szukali dodatkowych głosów wśród wyborców, którzy w niedzielnych wyborach zdecydowali się poprzeć kogoś innego. Środowisko Andrzeja Dudy liczy na to, że urzędujący prezydent otrzyma poparcie od wyborców kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka. W niedzielę wieczorem Rada Liderów Konfederacji wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że „Konfederacja nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów na urząd Prezydenta RP”.

https://twitter.com/KONFEDERACJA_/status/1277478868312559616

– Rozumiem, że [wyborcy Konfederacji – red.] mogą mieć rozmaite wątpliwości wobec działań prezydenta Andrzeja Dudy, ale przypomnę, że Rafał Trzaskowski był tym politykiem, który chciał zakazywać Marszu Niepodległości, wokół którego przecież Konfederacja urosła w siłę, chciał delegalizować ten marsz. Koledzy Rafał Trzaskowskiego gorąco oklaskiwali przemówienie Guya Verhofstadta, który w PE nazywał ten marsz polskich patriotów „marszem faszystów”. (…) Mam nadzieję, że wyborcy Konfederacji będą mądrzejsi i liczę na ich masowe poparcie w drugiej turze, bo tutaj jest naprawdę znacząca różnica między dwoma politykami, którzy startują w drugiej turze tych wyborów – powiedział Adam Bielan.

Rzecznik sztabu prezydenta RP Andrzeja Dudy – dziękując za liczny udział Polaków w niedzielnym głosowaniu – zwrócił się z apelem o ponowne wzięcie udziału w głosowaniu, które odbędzie się 12 lipca.

– Zachęcam wszystkich słuchaczy Radia Maryja do masowego udziału również w II turze wyborów prezydenckich. Mamy olbrzymią szansę na duży sukces. Pan prezydent Andrzej Duda uzyskał prawie 3,5 miliona głosów więcej niż 5 lat temu w I turze, ale oczywiście żeby wygrać wybory, potrzeba przekroczyć próg 50 proc. Potrzebujemy przynajmniej miliona głosów dodatkowo w stosunku do tego, co udało się uzyskać w ostatnią niedzielę. Potrzebna jest bardzo duża mobilizacja. Widzimy, że obóz naszych przeciwników też jest zmobilizowany i te wybory mogą się rozstrzygnąć bardzo niewielką różnicą głosów. Apeluję do wszystkich o masowy udział w głosowaniu 12 lipca – akcentował europoseł PiS.

Całą rozmowę z europosłem Adamem Bielanem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

 

radiomaryja.pl

drukuj