fot. rmf24.pl

A. Bielan: Poważniejsze decyzje szef ZNP konsultuje z Grzegorzem Schetyną

Myślę, że wszystkie poważniejsze decyzje szef ZNP Sławomir Broniarz konsultuje z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną – powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to efekt rządów PO-PSL.

Adam Bielan pytany w RMF FM o ewentualne zakłócenia w przebiegu matur, odpowiedział, że nie wierzy, „żeby któryś z polityków rzeczywiście doprowadził do tego, żeby nie było matur”.

„Myślę, że pan Schetyna, pan Broniarz jednak się cofną” – powiedział wicemarszałek Senatu. Dodał, że Grzegorz Schetyna „to jest przyjaciel, niemalże zwierzchnik pana Broniarza”.

„Myślę, że wszystkie takie poważniejsze decyzje pan Broniarz jednak z nim konsultuje. (…) Widzę, jak zgodnie współpracują od kilku lat. Widziałem ich ramię w ramię na demonstracjach przeciwko rządowi, widziałem pana Broniarza wielokrotnie wychodzącego z siedziby Platformy Obywatelskiej, wiem jak pan Broniarz zachowywał się w ciągu choćby trzech lat rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy zamrożono płace nauczycieli” – powiedział Adam Bielan.

Ocenił, że zbyt niskie płace nauczycieli to m.in. efekt rządów PO-PSL.

„Jeżeli mamy dzisiaj duży problem z płacami nauczycieli – bo ja przyznaję, że ten problem istnieje – to to są zaniechania rządu, m.in. Grzegorza Schetyny, który przez trzy lata zamroził płace nauczycieli między 2012 a 2015 rokiem i my dzisiaj musimy nadrabiać zaległości” – powiedział Adam Bielan. Dodał, że szef ZNP „wówczas nie organizował takich drastycznych protestów”.

Adam Bielan ocenił, że strajk celowo został zaplanowany na kwiecień „w związku z kalendarzem wyborczym i w związku z egzaminami”.

Wicemarszałek Senatu zaznaczył, że obecny rząd od kwietnia 2018 r. do września 2019 r. podwyższy płace nauczycieli o niemal 21 proc.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek – według związkowców – skala protestu była na tym samym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl