fot. PAP/Jacek Turczyk

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś na Słowacji z premierem tego kraju Robertem Fico. Rozmowy mają dotyczyć  kwestii Brexitu, rozpoczynającej się prezydencji Słowacji w Unii Europejskiej oraz polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Poza tym poruszane będą tematy szczytu NATO w Warszawie oraz planowanych inwestycji infrastrukturalnych między Polską i Słowacją.

Prezydent Andrzej Duda mówił wczoraj, że Polska i Słowacja mają wspólne stanowisko w sprawie konieczności zbliżania NATO do takich państw jak Gruzja czy Ukraina.

– Poinformowałem pana prezydenta, jak mniej więcej będzie wyglądała agenda szczytu NATO, na co będziemy kładli szczególny nacisk. Zgodziliśmy się w stu procentach, że NATO na pewno nie może nie tylko zapominać, ale nie może nie zbliżać do siebie bardziej Gruzji i Ukrainy i z pewnością powinno zacieśniać coraz bardziej współpracę także ze Szwecją i Finlandią oraz to, że szczyt NATO musi być szczytem o wszechstronnym spojrzeniu – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

Po spotkaniu z premierem prezydenci Polski i Słowacji złożą wieńce przed Bramą Wolności pod zamkiem Devin.

Następnie koło południa szef polskiego państwa spotka się z przedstawicielami Polonii i wręczy nagrody w dziecięcym konkursie na temat 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Słowacja jest ostatnią regionalną wizytą prezydenta Andrzeja Dudy przed szczytem NATO w Warszawie, mającym odbyć się w dniach 8-9 lipca.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj