Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Portugalię

Prezydent Andrzej Duda uda się dziś z wizytą do Portugalii, w czasie której będzie rozmawiał z prezydentem i premierem tego kraju m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Prezydent otworzy też wystawę na uniwersytecie w Lizbonie na temat muzeum w Markowej.

Oficjalna część wizyty prezydenta w Republice Portugalskiej rozpocznie się w środę. Tego dnia na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie Andrzej Duda otworzy wystawę „Samarytanie z Markowej”.

Następnie prezydent spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Po spotkaniu odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Costy.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta w Portugalii będzie spotkanie z portugalskim prezydentem Marcelo Rebelo de Sousa, po którym odbędzie się konferencja prasowa obu prezydentów.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda będzie pierwszym gościem zagranicznym przyjętym przez wybranego w styczniu prezydenta Portugalii. Marcelo Rebelo de Sousa objął urząd prezydenta na początku marca.

– Wizyta prezydenta Dudy w Portugalii to jasny sygnał, że szczyt NATO w Warszawie ma być szczytem uniwersalnym; to nie jest szczyt poświęcony tylko i wyłącznie wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska nie jest wyłącznie rzecznikiem tego, żeby szczyt warszawski był szczytem dotyczącym zagrożeń pochodzących ze strony Rosji – podkreślił Szczerski.

Prezydent Duda będzie też rozmawiał z prezydentem Portugalii, a także z premierem tego kraju Antonio Costą o relacjach NATO-Unia Europejska.

– Bardzo ważne jest, by znaleźć dobre połączenie między UE i NATO w czasie szczytu w Warszawie. Oczekujemy, że UE przed szczytem przyjmie swoją strategię polityki międzynarodowej. Wtedy będziemy mogli zgrać te dwie instytucje, w których Polska chce odgrywać ważną rolę – powiedział Szczerski.

Podczas wizyty prezydent otworzy na uniwersytecie w Lizbonie wystawę poświęconą rodzinie Ulmów oraz otwartemu niedawno Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Prezydent Duda uczestniczył w ceremonii otwarcia tego muzeum, która odbyła się w połowie marca.

PAP/RIRM

drukuj