Rusza II edycja akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”

Akcja pod hasłem „Polak z sercem”, to zbiórka darów materialnych dla Polaków na Wschodzie. Inicjatywę przygotowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wsparł Episkopat Polski.

Jan jest wolontariuszem w Grodnie. Dociera z pomocą do najbiedniejszych Polaków. Często są to osoby starsze, ale i całe rodziny. Nie byłoby tej pomocy, gdyby nie Kościół.

– Mamy kontakty z Kościołem, z proboszczami. Duchowni, chociażby podczas Kolendy widzą, jak ludzie żyją. Dzięki nim mamy kontakt do potrzebujących – wskazuje Jan, wolontariusz z Grodna.

Właśnie do takich osób na Kresach, biednych i samotnych, jest skierowana akcja „Polak z sercem”. W zeszłym roku do akcji zgłosiło się blisko 600 wolontariuszy z szesnastu diecezji Polski. Zgromadzono 11 ton produktów.

W tym roku swój udział zgłosiło już 21 diecezji – informuje Łukasz Fenisz, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

– Liczymy na to, że liczba wolontariuszy i zaangażowanych w akcję się podwoi i przez to podwoją się także tony, które zbierzemy – podkreśla.

Akcja „Polak z sercem” to nie tylko paczki – akcentuje ksiądz Roman Raczko, dyrektor Caritas diecezji grodzieńskiej.

– Oprócz tej pomocy materialnej, która jest bardzo ważna. Ważny jest też osobisty kontakt z tymi ludźmi, spotkanie – podkreśla duchowny.

Okazuje się, że spotkanie ubogaca obie strony. Polaków z Kresów, ale też Polaków z kraju – zauważa wicemarszałek Senatu Maria Koc, która objęła akcję swoim patronatem.

– Wolontariusze wyjechali z Polski i przyjechali do Polaków na Ukrainie, na Białorusi. Tam zawiązały się przyjaźnie, które będą owocowały jeszcze przez wiele lat – wskazuje wicemarszałek Senatu.

Patronat nad akcją organizowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży objął również Episkopat Polski. Swoje słowo do młodzieży skierował ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki.

– Z serca błogosławię akcji Polak z sercem i zapewniam o mojej modlitwie – akcentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ta akcja to realna odpowiedź na wezwanie Papieża Franciszka, żeby „zejść z kanapy” i zrobić coś dobrego.

– Ta inicjatywa jest do poparcia nie tylko ze strony Konferencji Episkopatu Polski, ale każdego. A jeśli nie do poparcia, to do przyłączenia się do tej inicjatywy, aby w ten sposób wzbudzić w sobie pragnienie służby drugiemu człowiekowi – podkreśla ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

W akcję można włączyć się na różne sposoby. Od 11 do 24 listopada odbędą się zbiórki artykułów spożywczych, chemicznych i papierniczych w parafiach, sklepach i szkołach. Miejsca zbiórki pojawią się na stronie www.ksm.org.pl. Z kolei do 30 czerwca przyszłego roku będzie można wysyłać smsa o treści „Kresy” pod numer 72052.

TV Trwam News

drukuj