fot. muzeum1939.pl

Resort Kultury zachęca do zwiedzania wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można już podziwiać wystawę. Do jej oglądania zachęca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budowa i zorganizowanie muzeum kosztowało podatników pół miliarda złotych. Wystawa po ponad dwu i półrocznym opóźnieniu jest już udostępniona zwiedzającym. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin nie rozumie uprzednio rozpętanej histerii wokół planów połączenia gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte.

– Każdy dyrektor, historyk, który ma taką szansę, że nie tylko buduje muzeum II wojny, ale ma też filię w tak symbolicznym, ważnym i powszechnie znanym ze względu na wydarzenia historyczne miejscu, jakim jest Westerplatte, będzie mógł sobie filię zbudować, powinien się cieszyć. Tymczasem mieliśmy do czynienia z jakimś niezrozumiałym oporem – powiedział Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego tłumaczy także przyczyny zmian na stanowiskach kierowniczych w muzeum.

– Gdyby poprzednia dyrekcja podeszła z dobrą wiarą do naszego planu połączenia Muzeum II WŚ z Muzeum Westerplatte i chciała realizować to, co sama obiecała kilka lat wcześniej (że Muzeum Westerplatte będzie zbudowane, że dawna dyrekcja M2WŚ najpierw została powołana jako dyrekcja Muzeum Westerplatte, tylko po prostu na Westerplatte zaniechała jakichkolwiek ambitnych działań, mimo obietnic), to ta historia mogłaby się zupełnie inaczej potoczyć, również w sensie personalnym – podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Wiceminister Sellin zaznaczył, że instytucjonalnie sytuacja muzeum jest stabilna. OD 23 marca można oglądać zbiory muzeum, do czego zachęca sama instytucja i ministerstwo.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj