Rada Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy

Stanowisko
Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy
z dnia 20 czerwca 2012 r.


w sprawie:
 przyznania koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne dla Telewizji TRWAM 

Rada Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, podzielając zaniepokojenie wielu mieszkańców naszej Dzielnicy oraz wspierając głos innych samorządów, apeluje o zmianę stanowiska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji TRWAM miejsca na cyfrowym multipleksie.
Odbiorcy Telewizji Trwam – obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie konstytucyjnej zasady równości mają prawo do własnych, katolickich mediów. Wykluczenie Telewizji TRWAM z grona nadawców naziemnej telewizji cyfrowej jest zaprzeczeniem zasad państwa demokratycznego – wolności słowa, pluralizmu poglądów, swobody ich głoszenia i równego dla wszystkich podmiotów dostępu do środków technicznych zapewniających możliwość prezentowania tych poglądów społeczeństwu.
Decyzja KRRiT ma charakter dyskryminacyjny i wywołała protesty wielu środowisk; zastrzeżenia zgłosiły m.in.: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
Budowany w Polsce system cyfrowej telewizji naziemnej jest dobrem publicznym,
w którym w imię demokracji i pluralizmu powinien znaleźć się również ewangelizacyjny głos katolików, a takim jest jedyna o zasięgu krajowym katolicka Telewizja TRWAM reprezentująca znaczną część opinii publicznej, także mieszkańców Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.
Jako Radni Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy apelujemy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby w imię zachowania zasad równości wobec prawa i pluralizmu poglądów zweryfikowała i zmieniła stanowisko wobec Telewizji TRWAM przyznając miejsce na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej w zgodzie z prawem.
Pozbawienie stacji o charakterze religijnym możliwości emisji naziemnej na multipleksie cyfrowym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa, tym bardziej, że większość obywateli naszego kraju i mieszkańców naszej Dzielnicy to Katolicy.
Uniemożliwienie swobodnego dostępu do programów Telewizji TRWAM w systemie naziemnej telewizji cyfrowej godzi w licznych odbiorców, wśród których wiele jest osób chorych, samotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, którym ten program niesie pociechę duchową i ulgę w cierpieniu.
Obserwując coraz większy niepokój wielu obywateli Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, dotyczący ich praw w kwestii ładu medialnego w Polsce, zwraca się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmian decyzji koncesyjnej podjętej w stosunku do Telewizji TRWAM. Wielu mieszkańców naszej dzielnicy jest przekonanych, że KRRiT zastosowała wobec Telewizji TRWAM niesprawiedliwe i dyskryminacyjne kryteria, podejmując negatywną decyzję w sprawie przyznania transpondera. Telewizja TRWAM dociera do tysięcy warszawiaków, w tym mieszkańców Dzielnicy Targówek, niezwykle przywiązanych do swej stacji. Są to ludzie o silnej wierze katolickiej, niejednokrotnie starsi lub chorzy, którzy poprzez niezrozumiałe decyzje administracyjne KRRiT ograniczające im dostęp do telewizji, czują się dyskryminowani. Jest to o tyle ważne w dzisiejszej dobie, gdy tyle mówi się o walce z tzw. „wykluczeniem społecznym”.
Rada Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, solidaryzując się ze swoimi obywatelami, zwraca się do KRRiT o uszanowanie praw widzów Telewizji TRWAM oraz przyznania koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne dla Telewizji TRWAM.


Przewodniczący
Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Zbigniew Poczesny

drukuj