Rada Miejska w Jaworzynie

 

17.04.2012

Uchwała  Rady Miejskiej w Jaworznie
w sprawie wyrażania stanowiska wobec nieprzyznania telewizji „Trwam” miejsca na multipleksie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. Z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z póżn. zm.) w związku z treścią preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.D. 1997 nr 78 poz. 483 z póżn. zm.) oraz artykułów w niej zawartych: art. 6 ust. 1; art. 14; art. 16 ust. 1 i 2; art. 20; art. 25 ust. 2; art. 30; art. 32 ust. 1 i 2; art. 53 ust. 1, 2 i 5; art. 54 ust. 1; art. 63; art. 73 oraz art. 213 ust. 1.
Rada Miejska w Jaworznie uchwala, co następuje:

§ 1
Rada Miejska w Jaworznie wyraża zaniepokojenie oraz dezaprobatę wobec faktu nieprzyznania telewizji „Trwam” miejsca na multipleksie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

§ 2
Rada Miejska w Jaworznie apeluje do członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby ta, mając na względzie treść preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zawarte w niej zapisy w artykułach: art. 6 ust. 1; art. 14; art. 16 ust. 1 i 2; art. 20; art. 25 ust. 2; art. 30; art. 32 ust. 1 i 2; art. 53 ust. 1, 2 i 5; art. 54 ust. 1; art. 63; art. 73 oraz art. 213 ust. 1, ponownie rozważyła możliwość przyznania miejsca na multipleksie dla telewizj i „Trwam”.

§ 3
Radni Rady Miejskiej w Jaworznie mają nadzieję, iż Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wykaże zrozumienie wobec ich stanowiska, w sprawie równego traktowania wszystkich mediów, niezależnie od zapatrywań, poglądów, przekonań religijnych czy sympatii politycznych, przy spełnieniu warunku działalności zgodnej z prawem.
Podpisy wnioskujących radnych:

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

Uzasadnienie

W związku z faktem, że nie przypisano żadnej szczególnej formy prawnej w sprawie wyrażania stanowiska przez Radę Miejska w Jaworznie, należy uznać, iż jedyną oficjalna formą takiego działania jest uchwała podjęta przez ten organ. Formalna, inspiracją działania grupy radnych zgłaszających projekt niniejszej uchwały jest wykonanie dyspozycji art. 23 ust. 1. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r. Nr 14 2, poz. 1591 z późn. zm.), który brzmi: Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia (…) .

A motywem przewodnim podjęcia tego działania przez grupę radnych są leżące im na sercu wybrane zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 4B3 z póżn. zm., które poniżej cytujemy:

 

fragment premmbuły:

pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.. 6. 1. Rzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju.

Art. 14. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.

Art. 16. 1. Ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. 2. Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Art. 20. Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 25. 2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Art. 30. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Art. 32. 1. wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy maj ą prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Art. 53. 1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. 2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.  Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Art. 63. Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji i publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa.

Art. 73. Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

Art. 213. 1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

Podpisy wnioskujących radnych:

 Renata Chmilewska
Janusz Ciołczyk
Mariusz Burczy

drukuj