fot. D. Być

Problemy Onkologii Centrum Ziemi Lubelskiej

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to obiekt, który jest potrzebny miastu i całemu regionowi. Niestety placówka od dłuższego czasu ma poważne problemy. Pracownicy za taki stan rzeczy obwiniają zarząd województwa, który ponad rok temu zwolnił dyscyplinarnie dyrektora tej placówki profesor Elżbietę Starosławską.

Kondycja finansowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli nie wygląda najlepiej. Od czasu zwolnienia przez zarząd województwa dyrektora tej placówki prof. Elżbiety Starosławskiej, Centrum jest fatalnie zarządzane i generuje straty. Brakuje także dobrej organizacji co do całego systemu leczenia. Podejście do pacjenta również uległo zmianie.

– Pacjent stał się przedmiotem. Był podmiotem, był traktowany jako człowiek, a teraz jako zło konieczne. W większości nie ma empatii. Oczywiście nie wszyscy pracownicy, ale wynika to z zastraszenia, szantażu, codziennie mówi się o zwalnianiu, o redukcji etatów, o redukcji finansów – jeżeli chodzi o pensje. Ludzie są po prostu zastraszeni, nie wiedzą jakie będzie jutro, więc boją się o siebie i swoje rodziny – mówiła prof. Elżbieta Starosławska.

Na tym jednak nie koniec. Konsorcjum firm rozbudowujących szpital zeszło z budowy i trzeba będzie rozpisać nowy przetarg.

To jest niemożliwe, żeby nie brać pod uwagę półmiliardowej budowy. To są pieniądze w 80-ciu procentach z rezerwy budżetu państwa. Owszem aktualnie szpital jest w rękach samorządu, ale pieniądze otrzymywane również z kontraktu z NFZ. Jakie to są pieniądze? Nas wszystkich – dodała profesor.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w minionym tygodniu gościł w Lublinie zapewnił,  że robi co może, żeby stworzyć szanse i możliwości rozwoju dla centrum.

– Kwestia zarówno wsparcia finansowego dla Centrum, odpowiedniego kontraktowania, także polityki w zakresie inwestycji, która jest w bardzo niedobrym miejscu, ale także ewentualnej współpracy instytucjonalnej czy wręcz dalej idącej. Ja nie chciałbym tu niczego sugerować, ale wiem, że są różne możliwości i rozwiązania rozważane, jeżeli chodzi o ewentualne konsolidacje z innymi szpitalami, z uczelnią itd. – tłumaczył minister Konstanty Radziwiłł.

Prof. Elżbieta Starosławska z nadzieją patrzy na Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

– Czekamy, myślimy, że właśnie minister zdrowia, obecny rząd tak zrobi, że będzie to szpital na poziomie europejskim i marzymy o tym – zaznaczała prof. Elżbieta Starosławska.

Tymczasem, pracownicy Centrum domagają się przywrócenia prof. Elżbiety Starosławskiej na stanowisko dyrektora. W marcu ubiegłego roku prof. Starosławska, która przez lata łączyła funkcję  ordynatora oddziału onkologii klinicznej i dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej została zwolniona z pracy dyscyplinarnie. Taką decyzję podjął zarząd województwa, który argumentował to brakiem zaufania do prof. Starosławskiej. 10 maja tego roku sąd uznał zwolnienie pani profesor za bezpodstawne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj