fot. flickr.com

Pozostał tylko tydzień na złożenie deklaracji podatkowych za ubiegły rok

Jeszcze tylko tydzień pozostał podatnikom na rozliczenie się z fiskusem. Deklaracje podatkowe za ubiegły rok możemy składać do 1 czerwca. W tym roku mamy na to więcej czasu z uwagi na okoliczności związane z pandemią.

Z fiskusem możemy rozliczyć się poprzez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych. Ułatwieniem w logowaniu do usługi Twój e-PIT jest wprowadzony tymczasowy profil zaufany.

Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Suszczyńska zwraca uwagę, że tak naprawdę większość z nas w usłudze Twój e-PIT ma już zaakceptowane przez fiskusa zeznania podatkowe.

– Dla osób, które rozliczają dochody ze stosunku pracy, umów o pracy czy umów o dzieło tak naprawdę w usłudze Twój e-PIT przygotowane zeznania zostały zaakceptowane, a więc podatnicy, jeżeli nie odrzucili tego zeznania, są już rozliczeni. Jeżeli w przypadku takiego automatycznego zaakceptowania powstanie niedopłata po stronie podatnika, oczywiście my jako Krajowa Administracja Skarbowa poinformujemy o tym podatnika pisemnie, że taka niedopłata powstała, wskażemy, jaka to jest wartość tego podatku do zapłaty oraz termin, w jakim należy to uregulować. Również wskażemy oczywiście mikrorachunek – zaznacza Małgorzata Spychała-Suszczyńska.

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia bieżącego roku zobowiązania w tym zakresie płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na to konto podatkowe.

Przy okazji składania rocznych deklaracji warto też pamiętać o możliwości przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Jednym z podmiotów, który jest uprawniony do pozyskiwania środków, jest Fundacja Nasza Przyszłość, która od lat kształtuje charaktery dzieci i młodzieży.

 

RIRM

drukuj