Powstanie komisja śledcza ds. OZE?

Drenowanie spółek Skarbu Państwa i niekorzystne umowy, które na długie lata miały zabezpieczyć interesy zagranicznych potentatów branży wiatrowej – tak, według medialnych doniesień, wyglądały odnawialne źródła energii za rządów koalicji PO-PSL. W ocenie prezesa gdańskiej Energii Daniela Obajtka, sprawą OZE powinna zająć się komisja śledcza. Z kraju mogły bowiem wyciec miliardy złotych.

W sierpniu pod nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii pojawił się podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

– Cały świat wie, że trzeba stawiać na energię odnawialną – mówi Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.

W jej ocenie polityka Prawa i Sprawiedliwości zmierza jednak w przeciwnym kierunku. Podobnie twierdzi Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

– Prawo i Sprawiedliwość ma do tego inne podejście. Tak naprawdę sukcesywnie niszczy OZE zamiast je wprowadzać – uważa Katarzyna Lubnauer.

Według PSL-u zmiany w OZE uderzają przede wszystkim w branżę wiatrową.

– Dzisiaj mamy sytuację, w której praktycznie energetyka wiatrowa w Polsce została zablokowana – ocenia poseł Marek Sawicki.

Choć wspieranie branży wiatrowej nie należy do priorytetów polskiego rządu, inwestycji w OZE nie brakuje, czego przejawem jest m.in. Geotermia Podhalańska.

– Farmy wiatrowe to wielkie obciążenie dla budżetu państwa i społeczeństwa, a równocześnie mamy takie odnawialne źródła energii, jak choćby zasoby geotermalne czy też wykorzystywanie biomasy – zwraca uwagę minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Taka energia – jak wskazuje prof. Jan Szyszko – jest zdecydowania tańsza od tej produkowanej przez farmy wiatrowe.

– Farmy wiatrowe, energia wiatrowa w tym wydaniu, która była realizowana za czasów PO-PSL, to jest zbrodnia dla polskich zasobów energetycznych, to jest zbrodnia dla polskiej polityki energetycznej – wskazuje prof. Jan Szyszko.

Tymczasem – według medialnych doniesień – była to nie tylko zbrodnia przeciwko polskim zasobom energetycznym, ale także spółkom Skarbu Państwa. Szereg niekorzystnych umów, jakie w sprawie OZE podpisywały polskie przedsiębiorstwa, uderzyły przede wszystkim w gdańską Energę. Chodzi m.in. o zakup farm wiatrowych od hiszpańskiej Iberdroli. Od czterech lat sprawa jest w gdańskiej prokuraturze.

– Przesłuchano ponad 20 świadków w ciągu trzech lat. To jest nie do pomyślenia, nie powołano biegłych. Mało tego, po zakupie tej farmy od razu rozksięgowano na wartość materialną i niematerialną. Ta wartość niematerialna to były koncepcje, ok. 130 mln, a te koncepcje to był dosłownie śmiech – zaznacza prezes Energii Daniel Obajtek. 

To właśnie miliony wydane na niemające żadnej wartości koncepcje dziś budzą spore kontrowersje. Cała sprawa od dawna stoi w miejscu, dlatego Energa złożyła wniosek o zmianę prokuratury i nadzór Prokuratury Krajowej. Jak twierdzi Daniel Obajtek, potrzebne jest powołanie komisji śledczej.

– Komisje śledcze, prokuratura, policja i podsłuchy to są znakomite instrumenty sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość – odpowiada poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Sprawę trzeba jednak wyjaśnić, a to – w ocenie Krzysztofa Łapińskiego – zadanie m.in. dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

– Przede wszystkim to jest rola śledczych, rola służb i prokuratury, a później sądów. Komisję śledczą należy powołać wtedy, kiedy widać, że te organy sobie nie dają rady – mówi Krzysztof Łapiński.

Według medialnych doniesień, niekorzystne umowy w sprawie OZE miały na długi czas zabezpieczyć interesy zagranicznych potentatów. Chodzi przede wszystkim o stałe ceny tzw. zielonych certyfikatów.

– Jeżeli się przecina jakieś interesy większe, mniejsze, to następuje krzyk, bo to jest normalne lobby – podkreśla Daniel Obajtek.

W ocenie prezesa Energii krzyk zdominował dziś dyskusję o OZE. Celem projektu nie jest bowiem wykluczenie energii ze źródeł odnawialnych, a wyrównanie szans.

– Węgiel rządzi się swoimi prawami ekonomicznymi, rządzi się cenami rynkowymi, więc niech też OZE rządzi się prawami rynkowymi, a nie jakimiś zupełnie innymi prawami. Niech będą równe szanse – mówi Daniel Obajtek.

Elektrownie wiatrowe w Polsce powstawały w warunkach konfliktów interesów, niejasności i korupcji, co w 2014 roku wykazał raport Najwyższej Izby Kontroli. Dlatego całej sprawy nie można zamieść pod dywan. Z kraju mogły bowiem wyciec miliardy złotych, a aferę wokół OZE porównuje się do tej, z jaką mieliśmy do czynienia w przypadku FOZZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl