fot. wikipedia

Port w Gdańsku przeładował w tym roku ponad 32 mln ton towarów

Do października 2017 roku w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 32 mln ton towarów, czyli o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – podała spółka. Około 40 proc. ładunków to drobnica przeładowana przez terminal kontenerowy DCT.

„W ciągu dziesięciu miesięcy 2017 roku w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 32 mln ton towarów, o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego” – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) w komunikacie.

Podano, że tylko w październiku w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 3,6 mln ton, o 15,4 proc. więcej niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego.

„Największy wpływ na ten wynik miały ładunki drobnicowe, które w stosunku do ubiegłego roku wzrosły o 16 proc.” – czytamy.

W październiku w porcie przeładowano ponad 1,6 mln ton ładunków drobnicowych. Drobnica ma niemal 45-proc. udział w obrotach całkowitych w Porcie Gdańsk.

Działający od dziesięciu lat terminal kontenerowy DCT Gdańsk od początku istnienia sześciokrotnie zwiększył swoje możliwości operacyjne.

„W okresie styczeń-październik 2017 roku, przeładowaliśmy niemal 13 mln ton towarów (…) i jesteśmy pewni, że rok 2017 będzie dla nas rekordowy” – mówił cytowany w komunikacie prezes DCT Gdańsk Cameron Thorpe.

Przypomniał, że „zdolność do przeładowania takiego tonażu drobnicy skonteneryzowanej terminal osiągnął dzięki zakończonej inwestycji T2, budowie drugiego nabrzeża”.

W Porcie Gdańsk kluczowe znaczenie dla wzrostu ładunków z grupy ro-ro (ładunki toczne, pojazdy, wagony kolejowe – PAP) ma działalności operatora logistyki samochodowej – firmy Adampol SA. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. przeładowano ponad 60 tys. aut handlowych, co w porównaniu z rokiem poprzednim oznacza wzrost o 400 proc.

W październiku Port Gdańsk zwiększył też przeładunki towarów masowych.

„Po raz pierwszy od pół roku miesięczny wolumen zbóż w Porcie przekroczył 100 tys. ton. Tym samym wynik zwiększył się o 35,8 proc. w stosunku do zeszłego roku” – podała spółka. ZMPG odnotowuje także wysoki, 12-proc. udział węgla w ogólnych przeładunkach. W stosunku do okresu styczeń-październik 2016 r. w tym roku przeładowano o 66 proc. więcej gazu.

„Rekordy, które notujemy pokazują stały rozwój Portu Gdańsk. Świetne wyniki zawdzięczamy przeładunkom ro-ro (…) oraz drobnicy kontenerowej” – zauważa cytowany w komunikacie prezes ZMPG Łukasz Greinke.

PAP/RIRM

drukuj