fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

PKW z zastrzeżeniami do propozycji PiS ws. zmian w Kodeksie wyborczym 

Państwowa Komisja Wyborcza uważa, że zmiany w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego. Członkowie komisji w ciągu kilku dni przeanalizowali propozycję posłów partii rządzącej.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński ocenił, że w projekcie PiS znajduje się szereg pozytywnych zmian, jednak „niestety przeważają” w nim rozwiązania i instytucje, które budzą „naprawdę poważne zaniepokojenie” Komisji. Wynika to – jak mówił – z faktu, że mają wejść w życie w „nieodległym stosunkowo terminie w stosunku do wyborów samorządowych”, a jednocześnie, że wprowadzają „swoistą rewolucję w funkcjonowaniu organów wyborczych i samej strukturze organów wyborczych”. Wskazał tu na kwestię zmiany systemu informatycznego.

Senator Jan Maria Jackowski przyznaje, że głos PKW jest ważny i zostanie on wzięty pod uwagę w pracach nad zmianami w ordynacji. Polityk dodaje, że nie ze wszystkimi tezami wygłoszonymi przez przewodniczącego PKW się zgadza.

– Uważam, że przede wszystkim system informatyczny, który służy obsłudze wyborów w Polsce, powinien być zmodernizowany. Wszelkie urządzenia, struktury i suwerenność zarządzania nim absolutnie powinny być w rękach państwa polskiego, a nie w jakichkolwiek innych rękach. Z tego punktu widzenia trzeba się liczyć oczywiście z kosztami. To jest również kwestia bezpieczeństwa państwa – należy tę sprawę, jak najszybciej wyjaśnić – mówi senator Jan Maria Jackowski.

W piątek posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt zmian m.in. w Kodeksie Wyborczym. Zakłada on m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, czy likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Przewiduje ponadto reformę Państwowej Komisji Wyborczej. PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm. Obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

RIRM

drukuj