Operacja powietrznodesantowa na ćwiczeniach Dragon-17

Trwa operacja powietrznodesantowa w ramach ćwiczeń Dragon 2017. Ma ona miejsce w porcie lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach. Widowiskowa część ćwiczeń potrwa około dwóch godzin.

Operacja powietrznodesantowa w Szymanach jest częścią ćwiczeń Dragon-17. Spadochroniarze będą skakać z samolotów typu Herkules z wysokości około 300 metrów nad ziemią.

To największe w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. W manewrach bierze udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw, m.in.: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.

Tego typu ćwiczenia odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Spadochroniarze już wczoraj ćwiczyli w Szymanach. Na tamtejszym lotnisku lądowali zwiadowcy z Połączonej Grupy Awangardowej, którzy prowadzą swoje działania razem z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia obserwowali prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj