fot. youtube.com

Nie żyje powstaniec Sławomir Pocztarski „Bóbr” – prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego

Zmarł Sławomir Pocztarski ps. Bóbr – powstaniec warszawski z Obwodu „Żywiciel”, także prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego – poinformowało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. Weteran walk o niepodległą Polskę miał 89 lat.

„Z wielkim, wielkim żalem przekazujemy bardzo smutną informację: zmarł Pan Sławomir Pocztarski ps. Bóbr, Powstaniec Warszawski z Obwodu <<Żywiciel>>, prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego” – poinformowała na Twitterze muzealna placówka.

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego z kolei podała, że weteran zmarł 12 listopada bieżącego roku, a jego pogrzeb planowany jest na 19 listopada.

Sławomir Pocztarski ps. Bóbr – jak czytamy w biogramie Muzeum Powstania Warszawskiego – urodził się 18 maja 1930 r. w Warszawie. W konspiracji był od 1943 r. – w Szarych Szeregach w Hufcu Żoliborz. Był uczestnikiem akcji „Małego Sabotażu”, które polegały na tym, że polscy harcerze – z narażeniem życia – ośmieszali zarządzenia okupanta niemieckiego, pisali na przykład hasła antyhitlerowskie, roznosili ulotki lub malowali na murach kotwicę Polski Walczącej.

W czasie Powstania Warszawskiego służył na Żoliborzu w plutonie 215 w Zgrupowaniu „Żbik” w II Obwodzie „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. „Ciężko ranny w sierpniu 1944 – Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek” – podaje Muzeum Powstania Warszawskiego. W powstaniu latem 1944 r. brali udział także jego krewni: ojciec Stanisław Pocztarski ps. Zgoda oraz siostra Barbara, która również była łączniczką na Żoliborzu.

Z powstańczej Warszawy wyszedł wraz z ludnością cywilną; przez Wolę wraz z rodziną został skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Następnie został wywieziony na Słowację do pracy przymusowej w zakładzie mechanicznym pod Koszycami.

Po wojnie w wieku 16 lat rozpoczął pracę w Centrali Społem, gdzie przepracował wiele lat począwszy od najniższego stanowiska praktykanta biurowego do wiceprezesa ds. handlu i gastronomii. W biogramie Sławomira Pocztarskiego czytamy również, że pracował w Centrali Pewex na stanowisku naczelnego dyrektora.

Sławomir Pocztarski był odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (Londyn), Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, a także Orderem Uśmiechu na wniosek Dzieci Niewidomych z Lasek „za 30-letnią opiekę i okazywane im serce”.

PAP

drukuj