PAP/Mateusz Marek

M. Pietrzak: KBW zawiadomi prokuraturę ws. podszywania się w internecie pod organy wyborcze

KBW złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ws. podszywania się pod organy wyborcze oraz wywoływania błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu dotyczącego głosowania w II turze wyborów – poinformowała w piątek szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

Magdalena Pietrzak przekazała, że w ostatnich dniach w mediach społecznościowych – na Facebooku i Twitterze – udostępniono informacje o rzekomym wydaniu przez Państwową Komisję Wyborczą 1 lipca 2020 r. komunikatu odnoszącego się do głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenckich – komunikat ten zawierał nieprawdziwe informacje jakoby w drugiej turze wyborów mieli brać udział tylko wyborcy, którzy oddali głos na innych kandydatów, niż ten który uzyskał w pierwszej turze najwyższy wynik [więcej]  

W związku z uzyskaniem tych informacji Krajowe Biuro Wyborcze zamierza w piątek złożyć do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na: podszywaniu się pod Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze przez nieznany zawiadamiającemu podmiot, a także wykorzystywaniu wizerunku oraz znaku graficznego tych dwóch instytucji.

KBW wskazuje w zawiadomieniu także na popełnienie przestępstwa podawania się za członków Państwowej Komisji Wyborczej jako funkcjonariuszy publicznych oraz na wywoływanie publicznie błędnego przeświadczenia o wydaniu przez członków PKW komunikatu z dnia 1 lipca 2020 r. odnoszącego się do głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenta w dniu 12 lipca 2020 r.

„Ocena prawno-karna wyżej wymienionych zachowań pozostawać będzie w gestii organów uprawnionych do prowadzenia postępowania przygotowawczego” – przekazała szefowa KBW.

W rzekomych komunikatach PKW i KBW opublikowanych w interneci napisano m.in. że głos oddany 28 czerwca na Andrzeja Dudę „zachowuje ważność w II turze w dniu 12 lipca 2020 r.” i zostaje „automatycznie przeniesiony do II tury”. Napisano również, że „ponowne oddanie głosu na tego samego kandydata, tj. Andrzeja Dudę, w II turze wyborów w dniu 12 lipca 2020 r. powoduje unieważnienie Twojego głosu. Ma tu zastosowanie zasada podwójnego głosowania, a tym samym Twój głos traci ważność”.

Już w czwartek Państwowa Komisja Wyborcza apelowała o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. drugiej tury głosowania. Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku zaznaczono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym.

„Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu” – podkreśliła PKW.

PKW oświadczyła, że za wysoce szkodliwe uznaje „rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako >>instrukcje dla wyborców<<, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie”.

„Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne” – głosiło stanowisko PKW.

PAP

drukuj