fot. PAP/Piotr Polak

M. Błaszczak: Budowanie etosu służby to wartość i przesłanie, z którym warto iść w przyszłość

Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Goździe koło Radomia. Szef MSW przekazał miejscowej jednostce nowy samochód strażacki. Uhonorował również najstarszego, byłego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Stanisława Gregorczyka.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że OSP zrzesza ochotników, którzy „są w stanie poświęcić swój czas, by ratować mienie, zdrowie i życie innych”.

To jest niezwykle ważne, właśnie to określamy mianem etosu służby. Etosu, który jest niezbędny, żeby wykonywać te najważniejsze zadania dotyczące bezpieczeństwa w sposób właściwy. Jednak, żeby te zadania były wykonywane, strażacy muszą dysponować odpowiednim sprzętem, stąd właśnie dzisiaj przekazanie samochodu na potrzeby strażaków. Dlatego, również zabiegi Prawa i Sprawiedliwości, aby w tegorocznym budżecie państwa zostały przekazane wyższe środki na rzecz straży pożarnej – akcentował minister spraw wewnętrznych i administracji.

Mariusz Błaszczak zaznaczył również, że w tym roku rząd przeznaczył dla jednostek OSP niezrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym o 7 mln zł więcej niż w 2016 r. W 2016 r. była to kwota 36 mln zł, w 2017 r. – 43 mln zł.

W przypadku OSP zrzeszonych w KSRG przeznaczono w 2016 r. 73 mln zł, w roku bieżącym ponad 81 mln zł.

RIRM

drukuj