fot. archiwum redemptor.pl

List o. Michaela Brehla CSsR na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Patronki Zgromadzenia Redemptorystów, kieruje do nas list nasz Przełożony Generalny, o. Michael Brehl CSsR.

* * *

ŚWIADKOWIE ODKUPICIELA:W SOLIDARNOŚCI DLA MISJI W PORANIONYM ŚWIECIE

Drodzy Współbracia, Siostry, Współpracownicy świeccy i Przyjaciele,

Przyjmijcie serdeczne pozdrowienia z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi, naszej Patronki. Niedawno, 24 listopada, uroczyście zakończyliśmy fazę kanoniczną XXV Kapituły Generalnej w Pattaya w Tajlandii. Tym samym został zamknięty czas czterech tygodni intensywnej modlitwy, rozeznawania i podejmowania decyzji, czas przeżywany przez Kapitularzy w duchu braterskiej solidarności z całym Zgromadzeniem i Rodziną Redemptorystowską.

Ten duch komunii między członkami Kapituły był wzmacniany wspólnymi modlitwami, które odbywały się dwukrotnie każdego dnia, celebrowanie Eucharystii i innych liturgii. Również aranżacja przestrzenna miejsc w auli oraz praca w małych grupach zachęcały delegatów do większego współuczestnictwa.

Dzięki codziennym relacjom, internetowym transmisjom „na żywo” i komunikatom wideo prezentowanym przez delegatów z Waszych Jednostek, wielu z Was mogło bliżej niż kiedykolwiek wcześniej śledzić obrady Kapituły. Także my, będąc w Pattaya, odczuwaliśmy Wasze modlitewne wsparcie i zainteresowanie. Dziękuję Wam za udział w procesie Kapituły Generalnej. (…)

Wśród najważniejszych decyzji podjętych przez Kapitułę Generalną były decyzje o kontynuowaniu procesu restrukturyzacji Zgromadzenia wraz z wszystkimi tego implikacjami oraz o utrzymaniu Konferencji jako narzędzia w procesie restrukturyzacji. Te decyzje były podyktowane naszym zaangażowaniem w proces odnowy naszej misji i ożywienia życia apostolskiego poprzez umacnianie więzi solidarności na poziomie całego Zgromadzenia i uważnego wsłuchiwania się w krzyk naszego poranionego świata.(…)

Do znaczących momentów fazy kanonicznej Kapituły Generalnej należy zaliczyć rekolekcje prowadzone przez Kardynała Tagle, uczestnictwo i prezentacje pięciu współpracowników świeckich, obecność i wkład siedmiu braci oraz pogłębioną dyskusję, której źródłem był dobrze przygotowany dokument roboczy. Te doświadczenia miały duży wpływ na podjęte decyzje. Potrzeba, abyśmy kontynuowali ten proces dialogu i partnerstwa.

Wielkim błogosławieństwem dla nas było także to, iż obrady fazy kanoniczej Kapituły Generalnej miały miejsce w Centrum Redemptorystowskim w Pattaya. Dla wielu spośród uczestników była to pierwsza okazja, aby doświadczyć Azji. Każdego dnia spotykaliśmy się z kobietami i mężczyznami, dziećmi i młodzieżą, którzy są częścią tej niezwykłej wspólnoty i którzy służą sobie nawzajem w duchu otwartości i szacunku. Codziennie spotykaliśmy osoby młode i niepełnosprawne, opuszczonych i tych którzy troszczyli się o nich. To doświadczenie miało wpływ na nasze dyskusje o świecie, w którym żyjemy i do którego jesteśmy posłani. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Prowincji Tajlandzkiej za nadzwyczajne przyjęcie i możliwość tych przeżyć.

Jak sobie możecie to wyobrazić, praca w czasie Kapituły Generalnej to poważne zadanie! (…) W trudnych momentach doświadczaliśmy w największej ostrości mocy i łaski Ducha Świętego, który prowadził nas przez te tygodnie. Zebraliśmy się w imię Jezusa Chrystusa Odkupiciela i wiedzieliśmy, że są z nami Maryja, nasza Nieustająca Pomoc, i św. Alfons, nasz założyciel. Niechaj nadal nam towarzyszą w powołaniu bycia świadkami Odkupiciela: w solidarności dla misji w poranionym świecie!

W czasie Adwentu, wraz z Maryją Niepokalaną, oczekujemy w radosnej nadziei z całym Kościołem na przyjście naszego Odkupiciela, Boga-z-nami. Z życzeniami pokoju, radości i nadziei na Święta Bożego Narodzenia i na zawsze,

Wasz brat w Chrystusie Odkupicielu
O. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny

redemptor.pl

drukuj