Kraków: dziękczynienie za posługę ks. kard. Dziwisza

W krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach sprawowana była dziś Msza święta dziękczynna za jedenastoletnią posługę odchodzącego metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza.

Zabierając głos, jeszcze przed Eucharystią, ks. Kardynał wyznał, że papież Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie.

– Zdawałem sobie zawsze sprawę, że w ponad tysiącletnich dziejach Kościoła krakowskiego przewodziło mu wielu wielkich i świętych biskupów. 27 sierpnia 2005 roku przyjąłem to cenne dziedzictwo z rąk śp. kard. Franciszka Macharskiego. Pierwszy raz dziś wyznam, że Jan Paweł II przewidywał moją służbę w Krakowie, o czym rozmawiał z kard. Franciszkiem, który mi to powtórzył. Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Odchodzący metropolita podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za okazane zaufanie i życzliwość dla Archidiecezji Krakowskiej oraz Kościoła w Polsce, za proces beatyfikacyjny, beatyfikację i przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II.

Ojcu św. Franciszkowi kardynał Dziwisz podziękował z kolei za decyzję w sprawie organizacji ŚDM w Krakowie i jego obecność na tym spotkaniu.

„To wydarzenie pozostanie na zawsze w pamięci Krakowa, naszej pamięci i będzie inspirować nasze życie” – zapewnił ustępujący metropolita.

Ks. Kardynał wyraził też wdzięczność wszystkim członkom Kościoła krakowskiego, wspólnotom i środowiskom, władzom rządowym i samorządowym.

W krakowskich uroczystościach wzięli udział premier Beata Szydło a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP. Transmisję Mszy św. nadała TV Trwam.

RIRM/PAP

drukuj