fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Katowice: centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego

W Katowicach odbędą się dziś centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego. W obchodach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, a także przedstawiciele rządu m.in. szef MON-u Mariusz Błaszczak i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Obchody rozpocznie Msza święta w intencji Ojczyzny w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza.

Następnie prezydent złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, a w południe wręczy nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe.

Głównym punktem obchodów będzie defilada wojskowa „Wierni Polsce”, która o godzinie 14.00 przejdzie ulicami miasta. Uroczystości będą połączone z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicą wybuchu Powstania Śląskiego.

Dlatego wybór Katowic na miejsce tegorocznych obchodów ma szczególne znaczenie – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

– Chcemy uczcić w ten sposób pamięć powstańców śląskich, którzy sto lat temu stanęli do walki o to, żeby Śląsk był częścią odradzającej się Polski. Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Zostało poprzedzone masakrą w Mysłowicach, gdzie oddziały otworzyły ogień do cywilów. Pamiętamy o powstańcach śląskich, oddajemy im hołd – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

W defiladzie „Wierni Polsce” przemaszeruje ponad 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz stacjonujący w kraju żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Zaprezentowanych będzie ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak. Na niebie pojawi się 60 statków powietrznych, m.in myśliwce F-16.

RIRM

drukuj