fot. twitter.com/MON_GOV_PL

72. rocznica wykonania wyroku śmierci na Witoldzie Pileckim

Mija 72. rocznica wykonania przez władze komunistyczne wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Z tej okazji przedstawiciele władz państwowych składają kwiaty przy pomniku narodowego bohatera w Warszawie.

Z samego rana wieniec złożył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u wskazał, że rotmistrz Pilecki był jednym z najodważniejszych żołnierzy okresu II wojny światowej.

– Był człowiekiem niezwykłym, był człowiekiem, który gotowy był oddać wszystko za wolność naszej Ojczyzny i tak się stało. Raport Pileckiego, a więc pokazanie zbrodni niemieckich w Auschwitz jest dziełem jego życia, ale także ofiarność i wierność w przysiędze do końca, brak zgody na zdominowanie Polski przez komunistyczną Rosję. Konsekwencja to zamordowanie rotmistrza Pileckiego przez UB – powiedział Mariusz Błaszczak.

Rotmistrz Witold Pilecki w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z obozu śmierci walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Witold Pilecki został oficjalnie zrehabilitowany w 1991 roku. W 2013 roku przyznano mu stopień pułkownika.

 

RIRM

drukuj