fot. sxc.hu

Polska i Słowacja podpiszą porozumienie dot. walki z oszustami podatkowymi

Polacy i Słowacy połączą siły w walce z oszustami podatkowymi – poinformował resort finansów. W poniedziałek w Bratysławie ministrowie finansów Polski i Słowacji podpiszą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej.

Zgodnie z informacją resortu finansów, w poniedziałek w Bratysławie minister finansów Tadeusz Kościński oraz wicepremier i minister finansów Słowacji Eduard Heger podpiszą dwustronne porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej.

Zdaniem Tadeusza Kościńskiego, polska inicjatywa budowy sieci umów dwustronnych jest chyba najmocniejszym wyrazem idei „Solidarności Podatkowej”.

„Tam gdzie toczy się walka z międzynarodową przestępczością, kluczem do sukcesu jest bliska kooperacja. Tylko w ten sposób możemy zakończyć przesuwanie się oszustw podatkowych między państwami, z krajów bogatszych do biedniejszych, z zachodu na wschód Europy i z północy na południe” – uważa, cytowany w komunikacie MF, szef resortu finansów.

Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, Słowacja jest bardzo zainteresowana polskimi rozwiązaniami, zwłaszcza mechanizmem podzielonej płatności, JPK i pakietem paliwowym.

„To wszystko sprawdzone regulacje, które przyniosły Polsce duże uszczelnienie VAT. Teraz Słowacy szukają partnera, który mógłby im pomóc w ich wdrożeniu” – zauważył.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, podpisanie porozumienia zapoczątkuje cykl dwustronnych spotkań ekspertów słowackiej i polskiej administracji podatkowej.

PAP

drukuj