fot. PAP/CTK

Szef MSZ Słowacji: Szanujemy odmienne stanowisko rządu Polski wobec Ukrainy

Minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji, Juraj Blanar, powiedział agencji TASR, że szanuje odmienne stanowisko nowego rządu Polski wobec Ukrainy. Opowiedział się za ożywieniem współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Słowacji i Polski tworzą Czechy i Węgry.

„Każdy ponosi odpowiedzialność i szanujemy to” – stwierdził Blanar pod adresem nowych polskich władz.

Jego zdaniem ważne jest, aby porozumieć się w sprawach, które łączą nasze kraje. Wyraził przekonanie, że jest ich wystarczająco dużo.

Rząd Roberta Ficy, którego Blanar jest jednym z najbliższych współpracowników, wyraźnie dystansuje się od zachodniej linii wspierania Ukrainy i stosowania sankcji wobec Rosji. Rząd wprawdzie podkreśla konieczność przywrócenia suwerenności Kijowa nad całością ukraińskiego terytorium, ale uważa, że dalsze finansowe i zbrojne wsparcie walczącego z agresją kraju nie ma sensu.

Mówiąc o wyjątkowości formatu Grupy Wyszehradzkiej, Blanar stwierdził, iż wynika on z faktu, że Zachód nigdy nie przeszedł przez to, przez co przeszła Europa Środkowa, czyli przez dominację Związku Sowieckiego.

„To właśnie ten okres wpłynął na nasze kraje pod względem myślenia i podejścia do rozwiązań” – oświadczył.

Uznał, że dobrze się dzieje, iż „wspólnie wykorzystujemy nasze doświadczenia będące równowagą dla Zachodem”.

Jego zdaniem V4 powinny wspólnie zająć się np. polityką rolną czy kwestią migracji. W ocenie Blanara propozycje Unii Europejskiej są nie do przyjęcia przez kraje Grupy.

„Odrzuciliśmy obowiązkowe kwoty wcześniej i odrzucamy je teraz” – stwierdził.

Dodał, że opowiada się za kontynuacją regularnych spotkań w ramach V4 na wszystkich szczeblach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl