fot. PAP/Piotr Nowak

Polska i Francja zatwierdziły umowę na dostawę satelitów obserwacyjnych

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę do Polski dwóch francuskich satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą. Kontrakt został podpisany w Warszawie po dzisiejszym spotkaniu ministra Błaszczaka z jego francuskim odpowiednikiem Sebastienem Lecornu.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1607750780421013505

Satelity zwiększą zdolność Wojska Polskiego w zakresie danych rozpoznawczych. Sprzęt będzie działał w ramach polsko-francuskiej konstelacji, co pozwoli na zobrazowanie obszaru Ziemi z dokładnością do 30 centymetrów.

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślił, że umowa zwiększy zdolności odstraszania i wczesnego ostrzegania polskich sił zbrojnych.

– Bardzo się cieszę, że na podstawie współpracy z Francją Wojsko Polskie uzyska takie zdolności. One są ważne nie tylko ze względów wojskowych, ale także ze względów bezpieczeństwa dotyczących np. wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi – to jest niezwykle ważna zdolność dla straży pożarnej, stąd też bardzo się cieszę, że te możliwości znacząco się poszerzą. W zasadzie już od podpisania umowy Polska będzie miała dostęp do zobrazowania, które jest wytwarzane przez konstelację francuskich satelitów – zaznaczył szef resortu obrony.

Umowa została zawarta między francuskim przedsiębiorstwem Airbus a polską Agencją Uzbrojenia. Sprzęt ma zostać dostarczony do 2027 roku. Szef MON Francji ocenił, że zawarcie kontraktu to moment historyczny.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl