fot. pixabay.com

Polska coraz bliżej wyboru partnera budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, oraz minister klimatu, Anna Moskwa, spotkali się w niedzielę w Waszyngtonie z sekretarzem energii USA, Jennifer Granholm.

Rozmowy polityków dotyczyły budowy w Polsce pierwszej elektrowni atomowej. Szef resortu aktywów państwowych powiedział po spotkaniu, że Polska jest coraz bliżej wyboru zagranicznego partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu.

Jesteśmy bardzo blisko tego, aby tego partnera już wskazać decyzją rządu. Myślę, że po tym spotkaniu jesteśmy o wiele bliżej do tego, żeby decyzja mogła być podjęta – mówił minister Jacek Sasin.

Z kolei minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, zapewniła, że rządowy program energetyki jądrowej przebiega zgodnie z planem. Dodała, że pierwszy z trzech reaktorów powinien powstać w 2033 roku.

Nasz program jądrowy, który przebiega absolutnie zgodnie z planem (…), zakłada, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do końca roku. Naszą intencją jest, by stało się to jak najszybciej – powiedziała minister Anna Moskwa.

W połowie września Amerykanie zaproponowali wybudowanie sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Zaoferowali też współpracę w obszarze cywilnej energetyki jądrowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl