Autorstwa Mateuszgdynia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109618303

Polska chce rozwijać energetykę opartą na geotermii

Na temat wykorzystania zasobów wód geotermalnych w Polsce rozmawiali dziś w Warszawie eksperci i politycy. Okazją do dyskusji było forum zorganizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Europa rozwija dziś odnawialne źródła energii. Jednym ze stabilnych źródeł odnawialnej energii, które wzmacnia nasze bezpieczeństwo energetyczne jest geotermia.

Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wskazał, że Polska ma doświadczenie w wykorzystaniu gorącej wody z wnętrza ziemi. Wymienił tu m.in. Geotermię Toruń. Wiceszef funduszu wskazał, że ma ona szanse na dalszy rozwój.

– Geotermia toruńska na początku była bardzo mocno atakowana, stała się miejscem politycznych ataków. To pokazało, że są politycy w Polsce, którzy niekoniecznie są zainteresowani bezpieczeństwem energetycznym państwa. Geotermia powstała dzięki niezwykłej determinacji społecznej i niezwykłemu przywództwu w tym obszarze, żeby ten projekt doprowadzić do końca. Dzięki temu mamy dzisiaj bardzo ciekawy przykład geotermii, która się udała i dostarcza ciepło – podkreślił Sławomir Mazurek.

Geotermia Toruń została otwarta w październiku 2022 roku. Gorąca woda dociera do mieszkańców Torunia. Drugi obieg zapewnia ciepło Akademii Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl