fot. PAP

Polscy żołnierze zostaną dłużej w Afganistanie?

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. wnioskiem do prezydenta o przedłużenie o kolejne pół roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Zgodnie z planem od rozpoczynającej się jesienią 14. zmiany kontyngent będzie liczył 1000 żołnierzy i pracowników wojska; kolejne 200 osób ma liczyć odwód strategiczny w kraju, który będzie mógł zostać krótkotrwale użyty w Afganistanie.

Trzonem 14. zmiany mają być żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej, a dowódcą kontyngentu ma zostać dowódca tej jednostki gen. bryg. Cezary Podlasiński. Misja ma mieć charakter doradczo-wspierający.

Poseł Dariusz Seliga z sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówi, że błędem jest to, że tak ważna decyzja jest podejmowana w wakacje sejmowe i że brakuje w tej sprawie debaty parlamentarnej.

Sejm powinien sprawować cywilną kontrolę nad armią. Niestety przy tej decyzji, przy pracy Kancelarii Prezydenta okazuje się, że decyzja jest  podejmowana w wakacje. Zabrakło dyskusji w Parlamencie. To jest bardzo ważna decyzja bo od niej zależy nasze postępowanie na przyszłość. Wiemy, że Amerykanie mają zmienić swoją misję: z misji bojowej na misję szkoleniową. My mamy uczynić podobnie. Kontyngent ma zostać zmniejszony. Warto postawić pytanie: dlaczego my o tym  nie mówimy i dlaczego polskie społeczeństwo o tym nie wie? W Stanach Zjednoczonych, które są głównym udziałowcem w walce z terroryzmem społeczeństwo już od dawna prowadzi dyskusje. Jest przygotowywane i wie jakie zapadną decyzje w amerykańskiej armii zaznaczył Poseł Dariusz Seliga.

Poseł podkreśla, że rola polskich żołnierzy w Afganistanie jest ogromna. Żołnierze wypełniają nasze zobowiązania sojusznicze NATO; nie tylko prowadzą działania bojowe, ale przede wszystkim działania, związane z rozbudową Afganistanu; pomagają dzieciom, budują szkoły, ośrodki zdrowia – wskazał poseł. W tym kontekście – jak dodał zrozumiałe jest przedłużenie misji polskich żołnierzy – ale powinniśmy o tym rozmawiać.

14. już zmiana misji ma się rozpocząć jesienią. Polskie wojsko oraz inne siły NATO mają opuścić Afganistan w 2014 roku.

RIRM

drukuj