fot. pixabay.com

CNN: Afganistan ma wielkie złoża surowców, minerałów i metali ziem rzadkich; szansa dla Chin

Zwycięstwo talibów w Afganistanie przypomniało ekspertom, że kraj ten mógłby się wzbogacić na posiadanych wielkich złożach surowców, minerałów i metali ziem rzadkich. Teraz pozostaną raczej niewykorzystane, a być może zainwestują w nie Chiny – podaje w czwartek CNN.

Gdyby w Afganistanie zapanował pokój oraz właściwy klimat dla inwestycji i rozwinięty został przemysł wydobywczy, kraj ten „mógłby stać się jednym z najbogatszych w regionie w ciągu dekady” – informuje CNN, cytując ustalenia amerykańskich służb geologicznych.

W 2010 roku amerykańska armia i geolodzy uznali, że wartość zasobów surowcowych Afganistanu sięga blisko 1 bln dolarów.

W kraju znajdują się wielkie złoża żelaza, miedzi, złota, metali ziem rzadkich, a przede wszystkim litu, który jest ważnym, ale rzadkim pierwiastkiem wykorzystywanym do produkcji ładowanych baterii oraz w innych technologiach.

Nawet przed opanowaniem kraju przez talibów brak stabilności i bezpieczeństwa oraz silne susze uniemożliwiały wydobycie minerałów, wymagające ponadto bardzo dużych inwestycji.

Po opanowaniu kraju przez talibów sytuacja w Afganistanie tym bardziej zniechęci inwestorów, ale być może mimo chaosu wydobyciem tych złóż zainteresują się Indie, Pakistan, a przede wszystkim Chiny – prognozuje CNN.

Popyt na lit, kobalt i metale ziem rzadkich jest ogromny i szybko rośnie, np. ze względu na ich wykorzystanie w produkcji aut elektrycznych, turbin wiatrowych i instalacji elektrycznych.

Obecnie 75 proc. światowego zapotrzebowania na lit, kobalt i metale ziem rzadkich pokrywają trzy kraje – Chiny, Demokratyczna Republika Konga i Australia.

W Afganistanie eksploatowane są w pewnym stopniu złoża złota, miedzi i żelaza, ale wydobywanie litu i metali ziem rzadkich wymaga znaczenie większych nakładów finansowych oraz technologicznego know-how. Od wykrycia złóż do rozpoczęcia ich eksploatacji mija średnio 16 lat.

Wycofanie się USA z Afganistanu może być okazją dla Chin, by zainwestować w wydobywanie w tym kraju cennych surowców, zwłaszcza że miałoby to dla Pekinu znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i geopolityczne – ocenia CNN.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl