fot. PAP/Wojtek Jargiło

Polscy przewoźnicy zawiesili protest na granicy z Ukrainą

Rząd porozumiał się z przewoźnikami blokującymi polsko-ukraińskie przejścia graniczne. Oznacza to, że branża transportowa zawiesza protest do 1 marca bieżącego roku.

O podpisaniu porozumienia poinformował minister infrastruktury. Jednym z punktów dokumentu jest deklaracja prowadzenia dialogu z Komisją Europejską w sprawie złagodzenia zapisów umowy o liberalizacji handlu z Ukrainą.

Rząd zgodził się też na wyłączenie z systemu e-kolejki przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Przewodnicząca protestu przewoźników w Dorohusku, Edyta Ozydała, zastrzegła jednak, że protest może zostać przywrócony, jeśli ustalenia nie zostaną zrealizowane.

– Do pracy mamy jeszcze bardzo dużo. To jest tylko część, dlatego jest to porozumienie, które zawiesza protest i daje stronie rządowej coś na działania. Prace te wymagają czasu. Nie ukrywajmy tego. Nie jest to coś, co można załatwić jednym podpisem w pięć minut – wskazała Edyta Ozydała. 

Resort infrastruktury zapewnił, że nadal będzie prowadził rozmowy ze stroną ukraińską i przedstawicielami Unii Europejskiej.

– Podpisanie porozumienia otwiera nowy etap merytorycznej, konstruktywnej współpracy ministerstwa i z Komisją Europejską i z Ukrainą przy udziale wszystkich tych, którzy protestowali – mówił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury

Porozumienie zawiera siedem punktów, w tym wzmocnienie systemu kontroli ukraińskich przewozów czy rozmowy z Komisją Europejską na temat wsparcia finansowego dla polskich przedsiębiorców transportu drogowego.

– To jest tylko siedem punktów i aż siedem punktów. Za nimi kryją się bardzo poważne negocjacje międzynarodowe, handlowe, kwestie gospodarcze, podatkowe, kontrolne. Przed nami jest ogromna praca – podsumował szef resortu infrastruktury.

Przedstawiciele protestujących przewoźników zostali także zaproszeni do prac w zespole do spraw rozwiązania problemów na polsko-ukraińskiej granicy powołanego w Ministerstwie Infrastruktury.

Protest przewoźników na przejściach trwał 72 dni. Jeżeli efekty prac nie będą widoczne, to protesty zostaną wznowione.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl