Polscy parlamentarzyści obserwatorami w Gruzji

Polska delegacja parlamentarzystów będzie obserwować niedzielne wybory prezydenckie w Gruzji. posłowie i senatorowie rozpoczną prace już dziś.

W dzień wyborów polscy obserwatorzy będą przyglądać się m.in. samemu głosowaniu i liczeniu głosów w wybranych lokalach wyborczych. Na ich zakończenie powstanie raport dla OBWE. Wcześniej polska delegacja uczestniczyła w wyborach na Ukrainie oraz w Gruzji w 2012 r.

Poseł Andrzej Jaworski, członek grupy obserwacyjnej zwraca uwagę, że wybory w Gruzji są ważne zarówno dla Polski jak i na arenie międzynarodowej.

– Gruzja jest bardzo ważnym partnerem, nie tylko dla Europy, ale przede wszystkim dla Polski. Od pewnego czasu widzimy, że jest to państwo, na które łakomym okiem spogląda groźny sąsiad z północy, czyli Rosja. Te wybory mogą pokazać, czy wpływy rosyjskie w Gruzji będą się umacniały, czy wprost przeciwnie Gruzja będzie mogła samodzielnie kształtować swoje postawy – także międzynarodowe. Ważne jest, aby ten proces śledzić, przyglądać się jak będzie wyglądał, aby międzynarodowa opinia europejska miała pełną wiedzę na temat tego, jak ten proces wyborczy przebiegał – mówi poseł Andrzej Jaworski.

Jakość wyborów będzie miała także wpływ na umowę stowarzyszeniową Gruzji z UE, która ma być parafowana na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Warunkiem jest pozytywna ocena wyborów prezydenckich w tym kraju.

Po wyborach prezydenckich wejdzie w życie nowelizacja gruzińskiej konstytucji, przekształcając tamtejszy system polityczny z prezydenckiego na parlamentarno-gabinetowy. „Dlatego działania obserwatorów międzynarodowych mają kilka płaszczyzn” – dodaje poseł Andrzej Jaworski.

– Jesteśmy zobowiązani do tego, aby brać szczególny udział w obserwacji samych wyborów i dokładnie sprawdzać liczbę osób głosujących, liczbę osób, które są obserwatorami i samą Komisję Wyborczą. Do OBWE przesyłamy w związku z tym bardzo szczegółowe raporty. Obserwujemy jednocześnie jak wygląda bezpośrednio kampania wyborcza kilka dni przed głosowaniami i obserwujemy, jak wygląda liczenie głosów tuż po głosowaniu. Jesteśmy do samego końca – do ogłoszenia wyników wyborów.  Wtedy też OBWE zajmuje stanowisko informując, czy uznaje te wybory za demokratyczne, czy też informuje, że doszło do prawa wyborczego – wyjaśni członek polskiej grupy obserwacyjnej.

O kolejną kadencję nie może ubiegać się rządzący Gruzją od rewolucji róż Micheil Saakaszwili. Kandydatem jego partii jest były przewodniczący Parlamentu, Dawid Bakradze. Kandydatem rządzącego Gruzińskiego Marzenia jest Giorgi Margwelaszwili.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl