Polscy okuliści wyruszają z pomocą do Republiki Środkowoafrykańskiej

28 listopada do Republiki Środkowoafrykańskiej z pomocą wyruszą polscy okuliści, którzy będą tam przywracać wzrok.

W tym najbiedniejszym kraju świata od wielu lat toczy się wojna domowa. Wokół polskiej misji w Ngaundaye zamieszkało ponad 200 niewidomych osób. To najbiedniejsi z biednych. Tutaj, mogąc się schronić przed napadami rebeliantów, czują się bezpieczniej. Mają od 16 do 60 lat i żyją w skrajnie trudnych warunkach, w rozpadających się glinianych chatach, zdani na łaskę swoich najbliższych. Wszyscy oni pragną tylko jednego – móc znowu pracować i poczuć się kimś potrzebnym. Polskie misjonarki dokładają starań, aby pomóc niewidomym w utrzymaniu, ucząc ich uprawy roślin i drobnych prac manualnych, lecz życie niewidomych w najbiedniejszym kraju świata jest niewyobrażalnie trudne.

Wystarczy tylko 500 złotych, aby móc przeprowadzić przywracającą wzrok operację zaćmy – tyle kosztują leki i soczewki potrzebne do wyleczenia jednej osoby. Zadania zoperowania niewidomych podjęli się wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio”. Fundacja dysponuje sprzętem potrzebnym do operacji zaćmy pozyskanym od jednego z polskich szpitali, wolontariusze mają już zakupione bilety lotnicze, dysponują zdobytym w Kamerunie doświadczeniem, brakuje nam tylko środków na leki.

W 2018 roku Fundacja zorganizowała wyprawę pilotażową, podczas której zdiagnozowano pacjentów z zaćmą i przygotowano zaplecze dla planowanych operacji. Podczas wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej wolontariusze poznali wiele historii osób cierpiących z powodu zaćmy.

– Obiecaliśmy chorym, że nie zostawimy ich bez pomocy – mówią.

Wśród oczekujących na lekarzy jest była nauczycielka ze szkoły szycia samotnie wychowująca dwójkę dzieci. Jest były katecheta, który ze względu na utratę wzroku nie może już pracować. Zaćma zepchnęła tych ludzi na margines życia, są zdani na łaskę swoich najbliższych i żyją w wielkiej nędzy. W swoich zbudowanych z gliny i słomy domkach mają jedynie garnek.

Fundacja prowadzi zbiórkę pod adresem  <https://pomagam.pl/oczyafryki> https://pomagam.pl/oczyafryki oraz na stronie Fundacji <https://medycynamisjach.org/oczy-afryki> https://medycynamisjach.org/oczy-afryki.

RIRM

drukuj