Polscy górnicy mają dziś swoje święto

Dziś przypada wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy. To także najważniejsze święto górników, zwane „Barbórką”. W tym roku nie będzie ono obchodzone tak hucznie jak zwykle, ze względu na kłopoty branży.

Rząd do końca roku ma przedstawić plan naprawy górnictwa węgla kamiennego – poinformował pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji tego sektora Wojciech Kowalczyk.

Program ma dotyczyć w szczególności Kompanii Węglowej i innych spółek, na które Skarb Państwa ma bezpośredni wpływ.

Według Kowalczyka, w ciągu pierwszych 10. miesięcy 2013 r. wydobycie węgla kamiennego wyniosło 62 mln ton, a w porównywalnym okresie 2014 r. 4 mln ton mniej.  Podczas pytań bieżących w Sejmie, poseł Mariusz Orion Jędrysek pytał o strategię rządu w kwestii polityki surowcowej i energetycznej. Były główny geolog kraju wskazał na iluzoryczny nadzór właścicielski ze strony Skarbu Państwa nad gospodarką surowcową.

Powinna być prowadzona konsekwentna polityka wewnętrzna i zagraniczna, po to, żeby uzupełnić zapotrzebowania, żeby mieć zysk i po to, żeby podnosić w tym zakresie pozycję Polski. Obecnie tej polityki nie ma, jest wręcz upadek. Państwo nie posiada sprawnych narzędzi realizacji polityki geologiczno-surowcowej i geologiczno-energetycznej. Brakuje nadzoru nad koordynacją. Sześć ministerstw ma w tej chwili wpływ na politykę geologiczno-surowcową. Przez co, brak jest jakiejkolwiek kontynuacji i długofalowości. Występują niestety tylko zwykłe, doraźne działania. Tak wygląda zarządzanie polskimi złożami panie ministrze. Nie ma chyba gorszej sytuacji w żadnym innym segmencie – tutaj jest po prostu najgorzej – proszę udokumentować, że tak nie jest – mówił Mariusz Orion Jędrysek.

W Senacie toczą się prace nad ustawą wprowadzającą koncesje na handel węglem. Poprawki Senatu mają być jutro głosowane w Sejmie.

W ciągu miesiąca Ministerstwo Gospodarki powinno też skończyć prace nad rozporządzeniem o normach jakości węgla. Według rządu, wprowadzenie tych norm ma pomóc ukrócić import węgla niskiej jakości po niskich cenach.

RIRM

drukuj