Policjanci w Polsce walczą o kulturę kierowców

Polska policja walczy z agresją na drogach. Chodzi o zachowanie kierowców takie jak wulgarne gesty, obrażanie lub rękoczyny. Bardzo często agresja przybiera także inną formę m.in. jazdę niezgodnie z przepisami polegająca np. na wymuszaniu pierwszeństwa.

W komendach wojewódzkich policji w całej Polsce działają skrzynki mailowe „Stop agresji drogowej”, na które można wysyłać filmy z nagannym zachowaniem kierowców. O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”.

Młodszy aspirant, Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji podkreślił, że ciężko wskazać przyczyny coraz większej agresji na drogach.

– To jest pośpiech, to są nerwy zupełnie niepotrzebne, które – niestety – wszystkim momentami się objawiają, to właśnie może być zachowanie związane z tym, że obtrąbimy innego użytkownika ruchu, a innym razem, zajedziemy mu specjalnie drogę i będziemy go chcieli wyciągnąć z samochodu, żeby wymierzyć tę sprawiedliwość. Tutaj przede wszystkim trzeba trzymać ręce na wodzy i podchodzić do innych użytkowników drogi z życzliwością. Każdemu zdarzają się błędy za kierownicą. Nie ma kierowców idealnych – wskazywał Antonii Rzeczkowski.

Konsekwencją agresywnego zachowania na drodze może być mandat, skierowanie na badania psychologiczne lub postępowanie karne.

Jak wskazują dane Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2017 ponad 80 proc. kierowców europejskich obawia się nerwowych reakcji innych uczestników ruchu.

RIRM

drukuj