Policja proponuje obniżenie progu liczby uczestników imprezy masowej

Obniżenie progu liczby kibiców-uczestników sportowej imprezy masowej z 1 tysiąca do 300 osób – taką zmianę w przepisach prawa proponuje policja, by zapewnić bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich – powiedział komendant główny policji Marek Działoszyński.

Zgodnie z obecnymi przepisami przez masową imprezę sportową należy rozumieć taką, która odbywa się na stadionie, gdzie znajduje się nie mniej niż jeden tysiąc miejsc udostępnionych przez organizatora.

 „Ustawodawca musi reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Widzimy potrzebę takich zmian; motywujemy to m.in. tym, że kibice drużyn, które wcześniej grały w ekstraklasie, to są bardzo liczne grupy kibicowskie, dziś wyjeżdżają na obiekty, w których zastosowanie przepisów (o bezpieczeństwie imprez masowych-PAP) jest niemożliwe. Taka potrzeba realna występuje” – podkreślił Działoszyński, który uczestniczył w seminarium organizowanym przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie pt. „Bezpieczeństwo imprez masowych – pseudokibice a wizerunek Polski w świecie”.

Komendant przypomniał także o wchodzących od 1 stycznia 2014 roku w życie nowych przepisach, mających zapewnić bezpieczeństwo na stadionach czy boiskach, gdzie rozgrywane są mecze niższych klas niż ekstraklasa. Wyjaśnił, że ustawa z 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych od 1 stycznia 2014 roku wprowadza dla organizatora obowiązek wyposażenia stadionu w odpowiednią infrastrukturę techniczną; chodzi o monitoring do rejestracji i identyfikacji kibiców.

„Przypominamy o tym, bo to jest kwestia dodatkowych kosztów dla klubów sportowych, ale oni wiedzieli o tym już kilka lat wcześniej, więc powinni się do tego należycie przygotować. Brak tego wyposażenia może być podstawą do odmowy wydania pozytywnej opinii na eksploatację takiego stadionu i do rozgrywania na nim imprez masowych” – podkreślił komendant.

Wyjaśnił, że monitoring, który musi być zainstalowany na boiskach czy stadionach, gdzie rozgrywane są mecze do czwartej klasy włącznie, musi pozwalać identyfikować kibiców zgodnie z Kartą Identyfikacyjną Kibica; musi on – jak wyjaśnił szef policji – wyeliminować osoby, które weszły na imprezę masową, mimo iż miały wydany zakaz stadionowy czy sądowy.

W ocenie komendanta Działoszyńskiego na polskich stadionach piłkarskich jest bezpiecznie. Jak dodał, mecze, na których dochodzi do incydentów z udziałem pseudokibiców, stanowią niecały 1 proc. wszystkich rozgrywanych spotkań piłkarskich. Zaznaczył, że do burd pseudokibiców dochodzi obecnie poza obiektami sportowymi, czyli np. podczas przejazdów na mecze, i za bezpieczeństwo w tych sytuacjach powinien odpowiadać organizator.

„To jest zadanie dla organizatorów, to kluby dystrybuują dla swoich fanów bilety i chcielibyśmy, by to oni roztaczali nad nimi opiekę podczas podróży i eliminowali takie zachowania. Uważamy, że nie powinny dostawać biletów na mecze wyjazdowe osoby, które na poprzedniej imprezie zachowały się niezgodnie z prawem” – dodał szef policji.

Przed tygodniem szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że na początku 2014 r. powinny być gotowe propozycje zmian w ustawie o imprezach masowych. Mówił, że chodzi m.in. o objęcie regulacjami przejazdów kibiców na imprezy, wprowadzenie precyzyjnych zapisów dotyczących używania środków pirotechnicznych i tzw. sektorówek na stadionach oraz przepisów dotyczących odpowiedzialności służb porządkowych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl