fot. PAP/Darek Delmanowicz

Policja: pamiętajmy o dostosowaniu zachowania na drodze do trudnych warunków

Trudne warunki drogowe związane z opadami śniegu spowodowały w piątek kolizje i wypadki na wszystkich polskich autostradach. Policja apeluje o dostosowanie prędkości, zachowanie odległości pomiędzy pojazdami i przegląd samochodu przed dalsza podróżą.

Jak podała w piątek rano GDDKiA, opady śniegu występują na terenie całego kraju z wyjątkiem województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Śliska nawierzchnia spowodowana błotem pośniegowym utrudnia jazdę kierowcom w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i małopolskim.

Trudne warunki drogowe były przyczyną kolizji i wypadków na wszystkich polskich autostradach. Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce na A1 w Ustroniu koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie zderzyło się kilkanaście samochodów. Utworzył się 5-kilometrowy korek. W wypadku jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

„Przy takich warunkach i prędkości około 100 km/h czas reakcji wynosi sekundę. Jeżeli nie zachowamy odstępów pomiędzy pojazdami, może dojść do poważnych wypadków” – powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Jak dodał podinsp. Kobryś, ważne jest też dostosowanie prędkości i sposobu zmiany pasa ruchu.

„Trzeba się trzy razy upewnić, czy nikt po tym pasie nie jedzie” – zaznaczył.

„Doradzamy, żeby manewr wyprzedzania z prawej strony wykonywać w ostateczności. Jezdnie jednokierunkowe na to pozwalają, ale ludzi nie są do tego przyzwyczajeni – zmieniają pas ruchu z lewego na prawy i dochodzi do kolizji” – dodał.

„Jeśli wiemy, że jedziemy w dalszą podróż, sprawdźmy oświetlenie. Szczególnie światła stop. Dają one kierowcom za nami informacje, jaki manewr wykonujemy” – powiedział podinsp. Kobryś.

Przypomniał także o niekorzystaniu z telefonów podczas jazdy.

„Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów, czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów” – zaapelował.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl