fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Policja: do soboty zginęło na drogach 16 osób, a 259 zostało rannych

Od czwartku rano do północy w sobotę doszło do 200 wypadków. Zginęło w nich 16 osób, a 259 zostało rannych – wynika z danych Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali 796 nietrzeźwych kierowców.

Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał, że tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się w czwartek rano, 31 października. Według policyjnych danych do północy w sobotę doszło do 200 wypadków. Zginęło w nich 16 osób, a 259 zostało rannych. Od czwartku policjanci zatrzymali 796 nietrzeźwych kierowców.

W akcji „Znicz”, która potrwa do niedzielnego wieczoru, wzięło w sobotę udział 4,5 tys. policjantów drogówki, wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności i Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze działają przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

„W tym roku jest bezpieczniej niż w zeszłym, ponieważ podczas tegorocznej akcji +Znicz+ mamy 88 proc. mniej wypadków, o 17 ofiar śmiertelnych mniej i 83 rannych mniej niż przed rokiem” – powiedział podinspektor Radosław Kobryś.

Policjant wskazywał, że priorytetem tegorocznej akcji „Znicz” będzie regulacja ruchu, aby pojazdy płynniej się przemieszczały.

„Drugim naszym zadaniem będzie reagowanie w szczególności na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego, czyli na te najbardziej agresywne wykroczenia” – powiedział.

„Bardzo cieszy poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza o wiele mniejszy odsetek jadących pod wpływem alkoholu, ponieważ tutaj obawialiśmy się niechlubnego rekordu. Jednak widać, że apele odniosły skutek, rok temu zatrzymaliśmy 1040 pijanych kierowców” – powiedział podinspektor Radosław Kobryś.

Policjanci będą się też przyglądali, jak są przewożeni pasażerowie, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów.

„Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie” – zapowiedział Kobryś.

„Obawialiśmy się rekordu w tym roku, jeśli chodzi o jazdę pod wpływem. Jednak jak na razie jest lepiej niż się spodziewaliśmy” – dodał policjant.

Policjanci apelują, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu – sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania i pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl