fot. twitter.com

Policja: Zakończenie procedur ws. przekazania Polsce M. Falenty to kwestia nawet kilkunastu dni

Zakończenie procedur i wystawienie odpowiednich dokumentów dotyczących przekazania stronie polskiej Marka Falenty to kwestia nawet kilkunastu dni – powiedział w sobotę PAP rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak.

„Nasze zadanie, jakie jest teraz przed nami, to konwój zatrzymanego do Polski” – powiedział PAP kom. Marczak. Zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa policja nie będzie udzielała bliższych informacji odnośnie terminu konwoju, jak i środka transportu, jakim Falenta zostanie sprowadzony do Polski.

Kom. Marczak dodał, że przygotowanie konwoju nastąpi po sporządzeniu niezbędnych dokumentów. Podkreślił również, że czynności z zatrzymanym będą wykonywane już w Polsce, przy czym chodzi tu przede wszystkim o doprowadzeniu Falenty do zakładu, w którym będzie odbywał karę.

„Będziemy na pewno weryfikować dzień po dniu, krok po kroku jego działania i ewentualny udział w nich osób trzecich. W przypadku pomocy – tak jak mówiłem to już wcześniej – osoby, które pomagały mu się ukrywać – są zagrożone karą pozbawienia wolności” – powiedział kom. Marczak.

Kom. Marczak podkreślił, że do zatrzymania Falenty na terenie Hiszpanii doprowadziła praca policjantów z Komendy Stołecznej Policji, a także policjantów z Poznania oraz z funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

„Mamy do czynienia również z ważną rolą oficera łącznikowego polskiej policji w Hiszpanii” – zaznaczył.

Dodał, że zatrzymania dokonali policjanci hiszpańscy w asyście policjantów polskich.

Kom. Marczak mówił, że od początku wszystko wskazywało na to, że Falenta ukrywa się na terenie Unii Europejskiej, a nie jak podawały niektóre media – na terenie Rosji.

„W takim przypadku wnioskowalibyśmy o międzynarodowy list gończy” – dodał.

W piątek wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreślił w rozmowie z PAP, że zatrzymanie Falenty jest kolejnym przykładem dobrego współdziałania funkcjonariuszy polskich z funkcjonariuszami z innych państw europejskich.

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia, w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Obrońcy Falenty złożyli kasację do Sądu Najwyższego, czekają także na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, do którego w styczniu ubiegłego roku trafił wniosek o ułaskawienie Falenty.

Ujawnione w tygodniku „Wprost” nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Chodziło o nagrywane od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osoby z kręgów polityki, biznesu i funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju – Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego.

Falenta miał stawić się w zakładzie karnym w celu odbycia kary 1 lutego, ale nie zrobił tego. Od tamtego momentu ukrywał się i był poszukiwany w związku z nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, który trafił do jednego ze stołecznych komisariatów 6 lutego 2019 roku.

22 marca Wydział Kryminalny Komendy Stołecznej Policji poinformował sąd, że „skazany Marek F. nie został zatrzymany na podstawie listu gończego i opuścił terytorium Polski”. Następnie 28 marca Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania Falenty.

Do zatrzymania Falenty na podstawie ENA doszło w piątek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl