fot. flickr.com

Policja w Australii: udaremniliśmy ataki terrorystyczne w Melbourne

Australijska policja poinformowała w piątek, że udaremniła serię zamachów w centrum Melbourne, których przeprowadzenie podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia planowała rozbita przez siły bezpieczeństwa grupa spiskowców.

Szef policji stanu Wiktoria Graham Ashton powiedział, że spiskowcy – sześciu mężczyzn i kobieta – byli inspirowani przez propagandę dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Planowali oni, jak twierdzi policja, ataki z użyciem materiałów wybuchowych, a także innych rodzajów broni, w centrum Melbourne, w miejscach gdzie jest zazwyczaj wielu turystów. Mieli zaatakować m.in. na stacji kolejowej i w katedrze św. Pawła.

Podejrzane osoby zatrzymano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnych jednostek policji, w której brało udział około 400 funkcjonariuszy.

Później jednak dwoje z zatrzymanych, 26-letniego mężczyznę i 20-letnią kobietę, zwolniono bez postawienia im zarzutów. Pozostałych pięciu mężczyzn w wieku od 21 do 26 lat zatrzymano w areszcie.

Policja zapewnia, że po tych aresztowaniach mieszkańcy Melbourne i turyści mogą czuć się bezpieczni.

PAP/RIRM

drukuj