fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Polacy wybrali nowych prezydentów, burmistrzów i wójtów

Polacy wybrali nowych prezydentów, burmistrzów i wójtów. W wielu miastach wybory zakończyły się w I turze. Tak jest m.in w Warszawie, Katowicach i Łodzi. W stolicy, już w i turze, wygrał kandydat wystawiony przez Koalicję Obywatelską – Platformę i Nowoczesną – Rafał Trzaskowski. 

W większości miast wojewódzkich walkę o fotel prezydenta rozstrzygnięto już w I turze. Największym zaskoczeniem jest Warszawa. Chyba nikt nie zakładał, że walka rozstrzygnie się tak szybko. Rafał Trzaskowski z wynikiem 54,1 proc. wygrał z Patrykiem Jakim z Zjednoczonej Prawicy, który zdobył 30.9 proc.

– To dzięki tym setkom rozmów udało się zarobić na ten wielki, wielki kredyt zaufania – powiedział Rafał Trzaskowski.

– Chciałbym też państwu powiedzieć, że mogłem zrobić więcej, ale to byłaby nieprawda. Niestety proszę państwa zrobiliśmy wszystko, co dało się zrobić – mówił Patryk Jaki.

W pierwszej turze, w Łodzi wygrała Hanna Zdanowska, poparło ją ponad 70 proc. łodzian. Wygrana to dla obecnej prezydent Łodzi trzecia kadencja.

Hanna Zdanowska niedawno skazana została przez sąd na karą grzywny za poświadczanie nieprawdy. Z zaskoczeniem jej wynik w wyborach przyjął poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk.

– Pani Zdanowska uzyskała takie poparcie – trudno to komentować. Gratulujemy tego zwycięstwa, choć nie ulega wątpliwości, że zdaje się, że będzie kłopot z objęciem tego stanowiska – zauważył Zbigniew Kuźmiuk.

Hanna Zdanowska – jak mówi – nie obawia się o swoje stanowisko.

„Moim zdaniem pan wojewoda nie może wystąpić o wygaszenie mandatu. Gdyby tak się stało, zrobiłby to od razu, czyli prawie cztery tygodnie temu” – powiedziała w TOK FM Hanna Zdanowska.

Podobnie zaskakujący okazał się wybór na prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, który w sposób nieobyczajny i grubiański odnosił się kobiet.

Stanisław Michalkiewicz w tej sytuacji zwrócił uwagę na kierunek działań wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

– Wyborcy PO nie przywiązują do tego wagi. Znacznie bardziej liczy się dla nich władza. Być może dlatego, że oni też są beneficjentami tego wszystkiego, a przynajmniej część z nich – podkreślił Stanisław Michalkiewicz.

Jasna sytuacja jest natomiast w Toruniu – tam od lat za dobrego gospodarza uważa się Michała Zaleskiego.

W wielu miastach nie będzie II tury wyborów. W Katowicach Marcin Krupa popierany przez Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem ok 57 proc., wygrał w I turze z Jarosławem Makowskim z Komitetu Obywatelskiego. W Poznaniu w I turze wygrał Jacek Jaśkowiak z wynikiem 56,6 proc.,, jego kontrkandydat z PiS Tadeusz Zysk zdobył tylko 22,2 proc. poparcia.

Te wybory to również nieuniknione dogrywki. Takich należy oczekiwać w Szczecinie: między Bartłomiejem Sochańskim z PiS i urzędującym prezydentem Piotrem Krzystkiem. W Kielcach Bogdan Wenta zmierzy się z Wojciechem Lubawskim. W Olsztynie stanie przed sobą dwóch bezpartyjnych kandydatów: Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski. Ten drugi jest oskarżony o gwałt i molestowanie, a wyrok spodziewany jest po wyborach.

Niezwykle ciekawe dwa pojedynki zapowiadają się: w Gdańsku i Krakowie. W dawnej stolicy Polski zmierzą się kandydatka PiS Małgorzata Wassermann i Jacek Majchrowski.

– Liczę na to, że wyborcy moich pozostałych kontrkandydatów, którzy ewidentnie nie chcą dalej rządów Jacka Majchrowkiego dadzą mi szansę a ja obiecuje, że ich nie zawiodę – podkreśliła Małgorzata Wasserman, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa.

Ciekawa sytuacja jest w Gdańsku. Po odpadnięciu Jarosława Wałęsy w II turze o fotel prezydenta zawalczą Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński z PiS. Paweł Adamowicz liczy na głosy Jarosława Wałęsy.

– Przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy – aby przekonać wąchających się, aby tę frekwencję wysoką, uzyskaną – utrzymać – mówił Paweł Adamowicz.

– Ciężka praca, pokora i służba. I właśnie realizując te wartości dojdziemy w Gdańsku do zwycięstwa – podkreślił Kacper Płażyński.

Druga tura wyborów już 4 listopada. Przed nami dwa tygodnie intensywnej kampanii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj