Polacy w USA apelują do Izby Reprezentantów o nieuchwalanie ustawy dot. rekompensat dla osób ocalałych z Holokaustu

Społeczność Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych wystosowała apel do amerykańskiej Izby Reprezentantów. Nawołują oni do wyrażenia sprzeciwu wobec ustawy o możliwości wpierania przez amerykańskie władze organizacji zajmujących się odzyskiwaniem żydowskich majątków. Ustawa najbardziej uderzy w Polskę, choć sprawcą Holokaustu są Niemcy.  

65 miliardów dolarów – takiej sumy domaga się społeczność żydowska od naszego kraju. Kwota ma stanowić zwrot za majątki utracone podczas II wojny światowej. W tych staraniach chcą ich wspomóc Stany Zjednoczone. Obecnie trwają prace nad ustawą H.R. 1226, mówiącą o rekompensatach dla ocalałych osób. Już w grudniu ubiegłego roku Senat USA aprobował Akt S.447, znany jako Justice for Uncompensated Survivors Today. Dotyczy on możliwości wspierania przez Departament Stanu organizacji międzynarodowych zajmujących się odzyskiwaniem żydowskich majątków pozostawionych bezdziedzicznie przez ofiary Holocaustu. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów.

Po podpisaniu przez prezydenta stanie się obowiązującym prawem. O to, by się tak nie stało, zabiegają w szczególności Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Zbierali oni podpisy na petycji, którą wysłali do Donalda Trumpa. Poprosili także o pomoc senatora Marca Miloscię, który wysłał oficjalne listy do reprezentantów stanu Waszyngton.

Ustawa traktuje Polskę i jej obywateli jako sprawców Holokaustu zamiast nazywać tak Niemców, którzy dopuścili się wszelkich okrucieństw II wojny światowej. W tym czasie Polska ucierpiała najbardziej ze wszystkich innych krajów. (…) W tym przypadku w ramach rekompensaty jeden poszkodowany musi poświęcić się na rzecz innego poszkodowanego. To nie jest sprawiedliwość – napisał w liście Marc Miloscia.

Dochody uzyskane z tych majątków będą przeznaczone na wspomaganie ocalałych z Holokaustu, na edukację o niemieckiej zbrodni i na inne cele. Ustawa nie precyzuje jednak, o jakich ocalałych może chodzić. Tak szeroki zapis może doprowadzić do sytuacji, gdzie każdy żyjący przedstawiciel społeczności żydowskiej może zyskać miano ocalałego i ubiegać się o rekompensatę.

– Przed wybuchem II wojny światowej Polskę zamieszkiwała największa grupa przedstawicieli społeczności żydowskiej w Europie. Wiele własności należących do Żydów, którzy zginęli w czasie wojny, znajduje się w Polsce. W rezultacie kraj ten jest głównym celem tego projektu ustawy – czytamy w liście do reprezentantów stanu Waszyngton.

Pomoc Departamentu Stanu USA miałaby polegać na wnoszeniu pozwów o odzyskanie byłych własności ofiar Holocaustu przez ich spadkobierców, poprzez restytucję lub kompensatę. Zaznaczono, że proces ten ma być szybki, efektywny i nieobciążony kosztami pozywającego tzn. odbywać się na koszt naszego kraju.

Problem jednak w tym, że sprawcą Holokaustu nie jest Polska, a Niemcy. To Berlin, a nie Warszawa, powinien być adresatem tego typu roszczeń.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl