Polacy szkolą strażaków w Kenii

Kenijscy strażacy gaszą pożary, ratują noworodki, wyciągają ludzi spod gruzów zawalonych budynków, niosą pomoc ofiarom wypadków drogowych – jest to możliwe dzięki szkoleniom, które przeprowadzają w tym afrykańskim kraju Polacy. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od czterech lat prowadzi w Kenii największy instruktaż strażacki. Teraz polscy instruktorzy zarządzają także zajęciami z ratownictwa wodnego na wypadek powodzi, które nawiedzają to państwo w porze deszczowej.

W 2010 r. dojazd do pożaru zajmował w Kenii więcej niż kilka godzin, a na 49 mln mieszkańców było jedynie 40 strażnic pożarowych. Do wykonywania zadań w tym zawodzie brakowało nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale także podstawowych umiejętności. Od 2014 r. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, dzięki środkom z programu Polska Pomoc, pomaga rozwijać kenijską służbę tak, jak wcześniej w Etiopii i Sudanie Płd. Do tej pory zostało przeszkolonych ponad 40 proc. kenijskich strażaków z 30 jednostek.

– W niektórych regionach Kenii wspieraliśmy rozwój straży pożarnej praktycznie od zera. W hrabstwie Murang’a 4 lata temu jeszcze straży pożarnej nie było – wskazuje prezes PCPM dr Wojciech Wilk.

Teraz o bezpieczeństwo mieszkańców dba tam 35 strażaków. Do dyspozycji mają 4 wozy ratowniczo-gaśnicze (w tym jeden dostarczony przez PCPM) oraz trzy jednostki.

W kwietniu i maju tego roku Kenię nawiedziły powodzie. Tamtejszym strażakom brakuje podstawowych umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego, dlatego polska fundacja prowadzi szkolenia przygotowujące strażaków do przeprowadzania powodziowych akcji ratunkowych.

„Aktualnie instruktorzy z Polski prowadzą szkolenie z ratownictwa wodnego dla 50 osób z położonego nad Oceanem Indyjskim hrabstwa Kilifi. Kursanci podzieleni zostali na dwie grupy. Członkowie ochotniczej formacji ratowników wodnych Coast Sea Survival Organisation Kilifi biorą udział w szkoleniu podstawowym. Bardziej zaawansowanych praktyk uczą się natomiast zawodowi ratownicy i strażacy, pełniący służbę w stacjonarnych jednostkach ratowniczych na wybrzeżu Kenii, którzy szkolenie podstawowe mają już za sobą” – tłumaczą przedstawiciele polskiej fundacji.

W kwietniu strażacy kenijscy, dzięki mostom linowym i mostom z drabin, których konstrukcji uczyli się razem z instruktorem z Kielc, uratowali z powodzi 21 osób. W lipcu wyszkoleni przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej Kenijczycy z sukcesem zakończyli akcję ratunkową w Kanunga Village – uratowali noworodka, uwięzionego na głębokości około 18 metr! Kobieta w szoku poporodowym wrzuciła dziecko do latryny.

– Nic nie daje strażakowi większej dumny niż ocalenie ludzkiego życia – napisał po akcji na swoim facebookowym profilu strażak z Kenii Ngugi Davie.

Od maja 2019 r. zacznie funkcjonować pierwszy w Kenii Profesjonalny Ośrodek Szkoleniowy dla Strażaków, który będzie kształcił 120 nowych strażaków rocznie.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl