Polacy pozytywnie oceniają zakup kolekcji Czartoryskich

Polacy pozytywnie oceniają zakup przez rząd kolekcji Czartoryskich, tak wynika z badania Panelu Ariadna. Skarb Państwa kupił kolekcję, która liczy 250 tys. obiektów bibliotecznych, 86 tys. muzealnych oraz nieruchomości. Kolekcja Czartoryskich została zakupiona za 100 mln euro. To zaledwie około 3 proc. wartości rynkowej.

Sprawa zakupu kolekcji przez polski rząd budziła sporo emocji. Okazuje się jednak, że Polacy dobrze oceniają tę transakcję.

– Mniej więcej 42 proc. pozytywnie ocenia tę transakcję, a 20 proc. negatywnie. Kiedy ograniczymy te wyniki wyłącznie do osób, które orientują się, na czym polegała ta transakcja i cała sprawa, to liczba odsetek ocen pozytywnych rośnie do 50 proc. – powiedział dr Tomasz Baran z wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki transakcji w ręce Skarbu Państwa trafiły takie dzieła, jak m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, a także zabytki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu oraz polskie pamiątki narodowe.

Przejęcie kolekcji to właściwy krok – dodał dr Tomasz Baran. Dzięki temu kolekcja jest dostępna dla publiczności.

– Mnie wyniki nie zaskoczyły, ponieważ miałem takie poczucie. Kwestie mające na celu działanie na rzecz dobra wspólnego, bo jednak ten zakup nie był na cele wybranej grupy, jednostek, instytucji, tylko na cel, który ma służyć ogółowi Polaków, na udostępnienie cenionej przez Polaków kolekcji – podkreślił dr Tomasz Baran.

Przez 25 lat Fundacja Czartoryskich opiekowała się kolekcją. Była ona zamknięta dla zwiedzających. Pod koniec 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało z fundacją umowę na zakup całej kolekcji. Dzięki transakcji bezcenne zbiory sztuki, archiwum i biblioteka wraz z muzealnymi budynkami przeszły na własność państwa i zostały powierzone pod dalszą opiekę krakowskiemu Muzeum Narodowemu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl