fot. pl.wikipedia.org

Włochy: więcej osób zobaczy „Ostatnią wieczerzę” Leonarda da Vinci

Codziennie 150 osób więcej niż obecnie zobaczy obraz „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci w Mediolanie, jego najbardziej kruche dzieło. Zreorganizowano zasady oglądania malowidła w refektarzu klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie.

Zmiany dotyczące organizacji zwiedzania refektarza zaczną obowiązywać 16 maja, czyli dwa tygodnie po rocznicy 500-lecia śmierci geniusza renesansu. Podkreśla się, że skróci to czas oczekiwania i usprawni rezerwację miejsc, która jest obowiązkowa.

Od połowy maja każdego dnia do refektarza bazyliki Santa Maria delle Grazie, gdzie na ścianie znajduje się malowidło Leonarda da Vinci z końca XV wieku, co kwadrans będzie wchodzić 35 osób zamiast 30, jak teraz.

Od przyszłego roku liczba ta zwiększy się do 40 – zapowiedziano podczas prezentacji inicjatyw dotyczących obchodów rocznicy śmierci artysty.

To kolejna w ostatnich latach propozycja mająca na celu zwiększenie dostępności „Ostatniej wieczerzy”. Wcześniej wydłużono czas otwarcia świątyni w związku z masowym napływem turystów i zgłoszeń. Przez osiem niedziel w roku malowidło można było oglądać o trzy godziny dłużej niż zwykle, do 22.00.

Turyści wybierający się do Mediolanu muszą zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem rezerwować miejsca, by zobaczyć słynny fresk. Bardzo trudno przez większość roku dostać się tam kupując bilet w ostatniej chwili.

PAP/RIRM

drukuj