fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Polacy nie badają regularnie wzroku

Polacy nie badają regularnie swojego wzroku – wynika z przeprowadzonych badań. A oczy to bardzo ważny narząd, o który trzeba dbać. Pandemią jest tutaj krótkowzroczność. Z kolei nieleczona cukrzyca może prowadzić nawet do ślepoty.

Dane dotyczące wzroku Polaków nie napawają optymizmem.

– Co drugi Polak ma wadę wzroku, chorobę oczu lub jakieś dolegliwości związane z widzeniem. Często te początkowe symptomy są ignorowane. Jakieś niewyraźne widzenie tłumaczymy zmęczeniem, długą pracą przy komputerze, przemęczeniem oczu, a to już są symptomy, które powinniśmy konsultować ze specjalistą – mówi optometrysta mgr inż. Ryszard Drożdż.

Okazuje się jednak, że świadomość dotycząca stanu zdrowia oczu wśród Polaków wydaje się być niewystarczająca.

– Tylko jedna trzecia z nas regularnie odwiedza specjalistów. Pozostałe osoby czynią to co dwa lata bądź rzadziej, co niestety wpływa na jakość naszego widzenia. Co więcej, prawie 15 proc. z tej grupy przyznało, że nigdy nie odwiedziło specjalisty – wskazuje Robert Grabowski, specjalista okulistyki dr n. biol.

Wśród wielu wad wzroku pandemią jest krótkowzroczność.

– W 2050 już globalnie od 0 do 100 lat połowa osób będzie krótkowzroczna. Najczęstsze choroby oczu to zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – podkreśla specjalista okulistyki dr n. med. Anna Ambroziak. 

Epidemią na całym świecie jest cukrzyca. A ona także wpływa na nasz wzrok.

– Cukrzyca daje pierwsze objawy w narządzie wzroku, a z drugiej strony cukrzyca jeżeli trwa, jest nieleczona prowadzi do ślepoty – dodaje dr n. med. Anna Ambroziak.

Dlatego tak ważne są regularne badania u okulisty.

– Dotyczy to zarówno możliwości wyeliminowania wady wzroku poprzez zastosowanie odpowiedniej korekcji, ale także wcześniejsze wykrycie różnych chorób i patologii narządu wzroku, co może mieć znaczenie dla późniejszego procesu leczenia – mówi dr n. biol. Robert Grabowski.

Aby uniknąć przykrych sytuacji związanych ze wzrokiem powinniśmy przynajmniej raz na rok odwiedzić okulistę, zwłaszcza osoby starsze, bo dzięki regularnym badaniom moglibyśmy zapobiec nawet do 90 proc. chorób oczu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl