fot. PAP/Paweł Supernak

Polacy ewakuowani z chińskiego miasta Wuhan są już w ojczyźnie. Pozostaną pod obserwacją  

Do Wrocławia przyleciało 30 Polaków ewakuowanych z chińskiego miasta Wuhan w związku z epidemią koronawirusa. Polacy z Chin przylecieli najpierw do Francji. Stamtąd wojskowe samoloty przetransportowały ich do ojczyzny. Na terenie jednego ze szpitali wrocławskich został przygotowany odrębny budynek, gdzie rodacy będą przebywać pod obserwacją medyczną.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wieczornej konferencji prasowej podkreślił, że w obliczu epidemii, która panuje w Chinach, jesteśmy bezpieczni.

– Chcemy jednak również zminimalizować jakiekolwiek ewentualne możliwości pojawienia się, bądź rozprzestrzeniania się tego koronawirusa w Polsce. Dlatego, po pierwsze, teraz pod stałą obserwacją są Polacy, którzy mieli kontakt z obywatelami Chin, którzy potencjalnie mogli być zarażeni koronawirusem. Takich osób w Polsce jest około 500. Po drugie, podjęliśmy decyzję o przetransportowaniu z Chin do Polski około 30 osób, które były w Chinach i mogły potencjalnie zetknąć się z osobami chorymi – wskazał szef rządu.

Premier dodał, że żadna z osób przetransportowanych do Polski nie ma objawów choroby.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił z kolei, że państwo polskie i służba zdrowia są gotowe na ewentualne pojawienie się koronawirusa z Wuhan.

– W tej chwili, pomimo że tej epidemii w Polsce jeszcze nie ma, państwo polskie osiągnęło taki etap, że mamy uruchomione dwa referencyjne laboratoria w pełni mogące diagnozować obecność – bądź jego brak – wirusa. Mamy w zanadrzu laboratoria wojewódzkich stacji sanitarnych, mamy w gotowości oddziały oraz szpitale zakaźne, mamy w gotowości ratownictwo medyczne        i mamy w gotowości – co najważniejsze – służby sanitarne – zapewnił Łukasz Szumowski.  

Wirus z Wuhan w środkowych Chinach wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Z oficjalnych danych przekazanych przez władze Chin wirusa wykryto już u 14 tys. osób, z czego 305 zmarło.

Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów tego kraju, a także do ponad 20 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii.

Koronawirus został już wyizolowany w rzymskim szpitalu zakaźnym. Otwiera to możliwości dla nowych testów diagnostycznych i szczepionek. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl