PAP/Darek Delmanowicz

Rząd przyśpiesza program szczepień w Polsce

Kolejne grupy wiekowe mogą zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19. Rozpoczęły się dziś szczepienia osób w wieku 59 lat – poinformował szef KPRM minister Michał Dworczyk. Zaznaczył jednocześnie, że przyspieszone zostały szczepienia dla pięciu grup zawodowych.

[Narodowy Program Szczepień]  przyspiesza. Do tej pory w Polsce wykonano łącznie pierwszą, jak i drugą dawką 7 mln 700 tys. szczepień. Tylko w zeszłym tygodniu pomimo świąt zrealizowano milion szczepień.

– To jest właśnie dowód na to, że planujemy przyspieszenie, że już przyspieszamy i że w kolejnych tygodniach również mamy takie ambitne plany. W kolejnym tygodniu także w tym, który się w tej chwili zaczyna, również zamierzamy wykonać ponad milion szczepień – mówił Michał Dworczyk, szef KPRM.

Do końca kwietnia zostanie wykonanych 20 mln szczepień. Dziś rozpoczęły się szczepienia osób w wieku 59 lat.

– Od północy trwa rejestracja za pośrednictwem kanałów internetowych. Do tej pory od północy zapisało się około 64 tys. osób urodzonych w roku 1962 – poinformował Michał Dworczyk.

W ostatnich 10 dniach na konkretne terminy szczepienia zapisało się ponad 900 tys. osób powyżej 60 roku życia.

– W grupie osób powyżej 70 roku życia łączna suma osób zaszczepionych lub zarejestrowanych to już ponad 70 proc., natomiast jeżeli chodzi o osoby w wieku 60-69 lat, to łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest ponad 51 procent – wskazał polityk.

Jutro od północy rozpocznie się rejestracja osób urodzonych w 1963 roku.

– I w kolejnych dniach, jeżeli dynamika utrzyma się na tym poziomie, to będziemy mieli w środę osoby, które urodziły się w roku 1964 i w kolejnych dniach osoby urodzone w kolejnych rocznikach – dodał Michał Dworczyk. 

Jednocześnie przyspieszone zostały szczepienia dla kolejnych grup zawodowych.

– W przypadku 17 z tych instytucji zostały wydane opinie negatywne (po konsultacjach z Radą Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim), natomiast w przypadku pięciu grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o możliwość szczepienia pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym, pan minister przychylił się do tego – powiedział szef KPRM.

Chodzi o  dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania, pracowników: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum e-Zdrowia,  Chmury Krajowej, która odpowiada za system rejestracji i centralnego kalendarza szczepień oraz pracowników instytucji dostarczających tlen do szpitali. W sumie to 1800 osób.

W tym tygodniu do Polski zostanie dostarczonych 1 mln 300 tysięcy dawek szczepionek firmy AstraZeneca, Pfizer, Johnson&Johnson i Moderna.

TV Trwam News

drukuj