fot. pixabay.com

Pokaz filmu o Janie Karskim „Remember this” w San Marino

W San Marino odbył się w poniedziałek pokaz filmu o Janie Karskim „Remember this” (Zapamiętaj). Projekcję zorganizowano w ramach trwającego w najstarszej istniejącej republice na świecie europejskiego festiwalu filmowego. Film o kurierze Polskiego Państwa Podziemnego przedstawiła Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech i w San Marino.

Film powstał na podstawie wystawianego wcześniej monodramu. Na ekran przenieśli go reżyserzy Jeff Hutchens i Derek Goldman, a rolę Jana Karskiego zagrał David Strathairn, nominowany do Oscara i Złotych Globów. Producentką filmu jest Eva Anisko. Jego amerykańska premiera odbyła się 27 stycznia br., w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

– Świat, w którym żyjemy, potrzebuje, by wspominać historię, a także wzorce, by wybrać właściwą drogę, która niemal zawsze nie jest najłatwiejszą. Taką drogę wybrał bohater filmu – podkreśliła ambasador Polski we Włoszech, w przemówieniu projekcję filmu z udziałem przedstawicieli władz San Marino oraz korpusu dyplomatycznego.

Anna Maria Anders przypomniała, że Jan Karski ryzykował życiem, by przekazać Zachodowi relacje z okupowanej Polski. Jak zaznaczyła, odtwórca roli Karskiego, David Strathairn w nadzwyczajny sposób przedstawił polskiego bohatera, którego odwaga moralna i poczucie odpowiedzialności mogą dalej wstrząsać sumieniem świata, zwłaszcza w czasach wojny.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl